Oczekujesz narodzin dziecka albo wasza rodzina powiększyła się ostatnio? W natłoku dodatkowych obowiązków warto pomyśleć o przyszłości pociechy. Im wcześniej to zrobicie, tym większa szansa na zebranie imponującej sumy. Już dziś poznaj rady dla rodziców.

1. Kup teraz

Jeśli dotychczas temat ubezpieczenia na życie schodził u Ciebie na dalszy plan, to narodziny dziecka mogą być impulsem do zmiany. Polisa stanowi przejaw troski o przyszłość pociechy. Chętni bez problemu znajdą na rynku wiele produktów zapewniających pieniądze na start w dorosłość. Pełnoletnie dziecko otrzyma ustaloną kwotę, jeżeli upłynie termin umowy. Są one zawierane na 5, 10 czy 25 lat. Polisy gwarantują również finansowe wsparcie w sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem rodzica. Jeżeli życie napisze przykry scenariusz, to firma ubezpieczeniowa będzie opłacać składki do końca umowy. Po jej zakończeniu przekaże dziecku pieniądze z polisy.

2. Cenna modyfikacja

Towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają modyfikowanie polisy na życie w trakcie jej trwania. Jeśli więc rodzice mają już ubezpieczenie na miarę swoich potrzeb, to istotnych zmian mogą dokonać w dowolnym momencie, również po narodzinach dziecka. Przepisy zezwalają, żeby przedstawiciele rodziny byli objęci ochroną w ramach jednej polisy. Pakiety dziecięce chronią przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Mowa tutaj np. o poważnym zachorowaniu dziecka, pobycie w szpitalu lub operacji wskutek wypadku czy choroby, trwałym inwalidztwie w następstwie nieszczęśliwego wypadku czy niezdolności do samodzielnego życia lub pracy.

3. Analiza przed wyborem

Z pewnością warto jak najwcześniej rozpocząć oszczędzanie, ponieważ ta sama składka umożliwi zebranie większego kapitału dla dziecka. Ubezpieczenie na życie można zawrzeć już dla noworodka. Formalnościami nie muszą zajmować się rodzice. Polisy mogą być bowiem np. prezentami od dziadków, chrzestnych czy wujostwa.

Przy czym warto wiedzieć, że wybór pierwszego lepszego produktu nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast spodziewanych korzyści może oznaczać np. dodatkowe wydatki w określonych sytuacjach. Czas poświęcony na analizę produktów czy spotkanie z doradcą powinien zaprocentować. Warto więc sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje wypłatę konkretnej kwoty na zakończenie umowy, bez względu na wahania na rynkach finansowych.

4. Prawda o zdrowiu

Samo zawarcie polisy na życie jest stosunkowo łatwe. Jednak przychodząc na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym czy do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego, trzeba się liczyć z koniecznością uzupełnienia dokumentów. W nich nie zabraknie pytań związanych ze stanem zdrowia, np. o zmiany wagi ciała, palenie tytoniu, picie alkoholu, dolegliwości, przyjmowane leki, dłuższe pobyty w szpitalu czy wybrane choroby wśród najbliższych osób. Odpowiedzi mają wpływ na cenę ubezpieczenia. Jednak zatajenie lub podanie nieprawdziwych informacji prowadzi do wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

5. Składka na miarę

Chcesz, żeby twoje dziecko miało w przyszłości jak najwięcej korzyści z polisy na życie. Długoletnia umowa z wysokimi składkami przyczyni się do uzbierania sporej sumy. Jednak podpisanie umowy powinno być poprzedzone analizą domowego budżetu. Warto spojrzeć w perspektywie dłuższej niż kilkumiesięcznej i wybrać optymalne rozwiązanie. Również pod względem częstotliwości wpłat, które mogą być co miesiąc, kwartał, pół roku lub rok. W trakcie obowiązywania umowy można dokonać zmian w tym zakresie, a nawet zawiesić opłacanie składek czy zamienić umowę na ubezpieczenie bezskładkowe.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany