Żyjemy szybko, mamy coraz więcej obowiązków i dziwne wrażenie, że nadal robimy za mało. Jak praca to najlepiej na trzech etatach, jak macierzyństwo to najlepiej od razu dwoje lub troje dzieci. Na dodatek, z każdej strony bombardują nas informacjami o zdrowym stylu życia i odżywiania. Da się to jakoś pogodzić?

W codziennym pędzie warto znaleźć czas na pełnowartościowy posiłek. Zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa. Najlepiej samodzielnie przygotowywać posiłki. „Jesteś tym, co jesz” – mówią. Warto zatem szczególnie zadbać o to, co wrzucamy do garnka. Jak znaleźć na to czas? Nic prostszego. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie są szybkowary.

Szybkowary – współczesny niezbędnik

Gotowe dania czy mrożonki to nie najlepszy sposób na zdrowe odżywianie. Lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości szybkowar i samodzielnie przyrządzać zdrowe i smaczne posiłki dla siebie i swojej rodziny. Bez wątpienia, wszyscy domownicy docenią zalety tego produktu. Co istotne, szybkowary pozwalają zaoszczędzić 70 procent czasu gotowania i nawet 50 procent energii. Warto się skusić!

Technologia działania szybkowaru została wymyślona już w XVII wieku. Dzięki nadciśnieniu powstającemu w naczyniu, temperatura wody osiąga temperaturę 105-120 stopni. Wyższa temperatura skraca czas gotowania potraw. Szczelna pokrywa utrzymuje stały poziom ciśnienia. Posiłki przygotowywane w szybkowarach są smaczniejsze i zdrowsze.

Jaki szybkowar wybrać?

Podczas wyboru szybkowaru należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z najlepszych obecnie produktów na rynku jest szybkowar marki Philipiak. Firma ta oferuje szybkowary najnowszej generacji. W pokrywie zostały umieszczone dwa zawory bezpieczeństwa oraz regulator, który utrzymuje stałe ciśnienie w naczyniu. To produkt niezwykle bezpieczny i przydatny w kuchni.

Szybkowar Philipiak posiada automatyczną blokadę zamknięcia naczynia oraz specjalny sygnalizator, który potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo zamknięcia.

Naczynie wykonano z najwyższej jakości materiałów, które nie wchodzą w reakcję z żywnością, są odporne na zadrapania i łatwe w czyszczeniu. Bezpieczeństwo użytkowania szybkowaru zapewniają również ergonomiczne uchwyty, wykonane z materiałów termoizolacyjnych, które nie nagrzewają się.

Zalety szybkowarów

Szybkowary zyskują coraz większe grono zwolenników. Przede wszystkim, skracają czas przygotowywania posiłków, co w obecnych czasach jest niezwykle istotną kwestią. Pełnowartościowy obiad możemy przyrządzić nawet w kilka minut. Poza tym, przyrządzanie potraw w tego typu naczyniach pozwala zachować zdecydowanie więcej witamin i minerałów. Badania udowodniły, że szybkowary zachowują ich znacznie więcej niż podczas tradycyjnego gotowania.

Zaawansowane technologie i innowacyjne systemy zapewniają maksymalne bezpieczeństwo użytkowania szybkowarów oraz ich trwałość. Szybkowary marki Philipiak spełniają wszystkie najważniejsze kryteria i, bez wątpienia, będą idealnym pomocnikiem w kuchni dla każdego. To produkty na miarę XXI wieku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany