Na cukrzycę cierpi obecnie około miliona osób w samej tylko Polsce. Czyni to z niej jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Mimo tak dużej intensywności w zakresie występowania cukrzyca często pozostaje niewykryta. Może to prowadzić do powikłań stanowiących zagrożenie zarówno dla jakości, jak i długości życia. Dlatego też zdecydowanie warto zapoznać się z danymi dotyczącymi objawów, prewencji oraz leczenia – może nam to uratować zdrowie.

Typy i objawy choroby

Trudno jednoznacznie określić, skąd bierze się cukrzyca. Stanowi ona wynik sprzężenia czynników genetycznych oraz związanych ze stylem życia i jest jednym z najczęstszych zaburzeń w obrębie układu metabolicznego. Wskutek tej choroby pojawia się niedobór insuliny potrzebnej do trawienia węglowodanów. Trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości tego hormonu, a zatem synteza białek oraz tłuszczy również nie przebiega zgodnie z normą. Wyróżniamy typ I oraz typ II cukrzycy. Pierwszy z nich jest chorobą występującą już w wieku młodzieńczym, w większości pozostaje uwarunkowany genetycznie. Jest to cukrzyca insulinozależna, toteż prócz odpowiednio dobranej diety konieczne jest też podawanie ustalonych przez specjalistę dawek insuliny. Typ II choroby to stan, którego ryzyko wzrasta z wiekiem. Kluczowe znaczenie ma również masa ciała – otyłość stanowi tutaj podstawowy czynnik wyzwalający chorobę. Warto przy tym zaznaczyć, iż to cukrzyca typu II jest najczęstszym wariantem, gdyż występuje niemal u 90 procent populacji chorych.

Cukrzycę można wykryć przy pomocy badań krwi oraz moczu. Wyróżnikiem pozostaje tutaj zwiększone stężenie glukozy. Prócz tego warto zwrócić uwagę na takie symptomy jak wzmożone pragnienie, większe wydalanie moczu a także niewytłumaczalną utratę kilogramów. Dochodzą do tego nierzadko spadki odporności, których konsekwencją mogą być zmiany ropne, a nawet infekcje grzybicze. Jeżeli nie zostanie wdrożona właściwa terapia może dojść do niewydolności nerek, a nawet do tzw. śpiączki cukrzycowej.

Śpiączka cukrzycowa jest powikłaniem groźnym dla życia, stanem głębokich zaburzeń metabolicznych organizmu, będących skutkiem znacznego i zazwyczaj dłużej trwającego niedoboru lub nadmiaru insuliny.

W sporadycznych przypadkach może być pierwszym objawem cukrzycy. Zazwyczaj jednak zdarza się u osób z rozpoznaną cukrzycą, u których z tych lub innych powodów (np. zakażenie, zabieg operacyjny, zaprzestanie pobierania insuliny, błędy dietetyczne) doszło do głębokich zaburzeń metabolicznych, znacznego zakwaszenia organizmu ciałami ketonowymi  i toksycznego uszkodzenia mózgu.

Cukrzyca

Terapia w cukrzycy

Cukrzyca niezależnie od postaci, w której występuje, jest chorobą przewlekłą. Tym samym jej leczenie trwać musi do końca życia – jeżeli istnieje taka potrzeba, konieczne są też regularne konsultacje z lekarzem prowadzącym oraz dietetykiem. W innych wypadkach wystarczy dobranie odpowiedniej dawki insuliny i uzupełnianie jej niedoborów bądź też stosowanie specjalnych leków wspomagających wydzielanie endogennej insuliny przez wyspy trzustkowe. Terapia w cukrzycy ma podstawowe cele, do których należą:

  • regulowanie zaburzeń związanych z metabolizmem węglowodanów oraz poziomem glukozy we krwi;
  • normalizowanie stężenia cukru w moczu;
  • umożliwienie większej wydolności organizmu w zakresie wysiłku fizycznego;
  • korzystny wpływ na stan emocjonalny pacjenta, jego motywację do działania;

W cukrzycy należy szczególnie zwracać uwagę na nieprawidłowości związane ze stanami zapalnymi. Wszelkie infekcje, a także zabiegi operacyjne mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie gospodarki metabolicznej. Dlatego też diabetycy wymagają szczególnej opieki lekarskiej, w tym – regularnego podawania insuliny. Rzecz jasna w przypadku cukrzycy typu II (insulinoniezależnej) terapia musi się opierać na podawaniu innego rodzaju specyfików. Kluczowe znaczenie ma także optymalna dieta – mająca na celu nie tylko zredukowanie groźnej dla zdrowia nadwagi, ale i usprawnienie funkcji metabolicznych organizmu.

Jedna odpowiedź

  1. Olga

    O cukrzycy słyszał chyba każdy, ale tak naprawdę to ludzie mało o niej wiedza, a przecie dotyka coraz więcej osób. U mnie na przykład związane jest to występowaniem innej choroby immunologicznej. Myślę, że warto trochę poczytać. Osobiście polecam fajną grafikę: https://www.facebook.com/Certus.Prywatna.Lecznica/app/1176245959132580/ Nikomu oczywiście tego nie życzę, ale warto znać chociaż podstawowe rzeczy w momencie, gdy będziemy z nią mieli do czynienia.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany