Rynek ekskluzywnych samochodów wyścigowych jest zasadniczo zdominowany przez dwie marki. Pierwszą z nich stanowi Ferrari, a drugą – Lamborghini. Auta tych marek cechuje nie tylko wyjątkowa estetyka, ale też imponujące osiągi oraz… zapierające dech w piersiach ceny. Mimo to, nie brakuje entuzjastów modeli wypuszczanych na rynek przez Lamborghini. Należy jednak zaznaczyć, iż wcale niełatwo stać się nabywcą takowego pojazdu. Co stoi za sukcesem marki oraz jak przedstawia się jej popularność w czasach post-kryzysowych? Przekonajmy się.

Wedle anegdoty, marka Lamborghini została ugruntowana na skutek „konfliktu” pomiędzy Enzo Ferrarim, a Ferruccim Lamborghinim. Owa różnica zdań wynikała z faktu, iż Lamborghini nie był specjalnie zadowolony ze swojego modelu samochodu Ferrari. Jako producent pojazdów (co prawda wówczas były to jedynie traktory) postanowił więc przedstawić drugiemu z konstruktorów swoje wizje zmian. Tamten uniósł się jednak honorem i zlekceważył kolegę po fachu. Męska duma po raz kolejny zadziałała, i Ferrucci zabrał się do konstruowania własnego modelu samochodu sportowego.

Efektem owego wysiłku twórczego był model Lamborghini 350 GTV, wyposażony aż w 12 cylindrów, który pojawił się w sprzedaży w początku lat 60. Na międzynarodową popularność przyszło jednak poczekać kolejnych kilka lat, aż do roku 1966, kiedy to za sprawą modelu Miura Lamborghini rozpoczęło owocną konkurencję z koncernem Porsche.

Rozpoznawczym znakiem koncernu pozostaje od momentu jego powstania żółty byk umieszczony na czarnej tarczy. Nawiązania do tradycji związanej z walkami byków są także widoczne w nazwach kolejnych modeli pojazdów. Współcześnie koncern produkuje kilka ekskluzywnych modeli – rzecz jasna, dominują te wykonywane na zamówienie. Znajdują się wśród nich m.in.:

  • Lamborghini Aventador – jeden z najszybszych samochodów świata, zaprezentowany oficjalnie w roku 2011. Jego cena wynosi ponad 250 tysięcy Euro – w związku z tym ilość modeli dostępnych w sprzedaży jest ograniczona;
  • Lamborghini Huracán – o imponującej mocy 610 KM oraz 7 – biegowej skrzyni biegów wyposażonej w dwa sprzęgła (takie warunki pozwalają na rozwinięcie prędkości rzędu 325 km/h, oraz gwarantują przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy). Nazwa modelu nawiązuje do byka z przełomu XIX i XX wieku, którego nie pokonał nigdy żaden torreador. Należy jednak zwrócić uwagę, iż samochód ten nie należy do najbezpieczniejszych – trudno okiełznać jego układ kierowniczy przy najwyższych prędkościach.

Lamborghini

Na uwagę zasługuje również Lamborghini Veneno, które zostało pokazane światu w roku 2013, na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej w Szwajcarii. Samochód ten miał uświetnić celebrację półwiecza marki – i jak wiele innych modeli, jego nazwa upamiętnia jednego z najbardziej znanych w dziejach corridy byków. Veneno stanowiło model, którego wyprodukowano zaledwie 3 egzemplarze, każdy w cenie ponad 3,5 miliona euro. Jeden z modeli trafił również do muzeum marki.

Poza automobilami Lamborghini zajmowała się w przeszłości również produkcją motocykli, samochodów terenowych, silników okrętowych czy rowerów. Część z projektów cieszy się popularnością po dzień dzisiejszy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany