Bogacenie się Polaków sprawia, że rośnie również popyt na dobra luksusowe, a do tych z pewnością należą apartamenty. Kupno nieruchomości w prestiżowej dzielnicy lub w nowoczesnym wieżowcu może być też świetną inwestycją kapitału.

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce ciągle się rozwija. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej oferuje on co prawda niewiele lokali o odpowiednim dla tego miana standardzie, ale taka sytuacja ulega zmianie. W ciągu ostatnich paru lat zrealizowano kilka inwestycji tego typu, a w budowie lub na etapie planowania są kolejne. Według raportu KPMG na temat rynku nieruchomości luksusowych w Polsce, wartość rocznych transakcji w tym segmencie powinna w perspektywie kilku najbliższych lat przekroczyć 500 mln zł.

Jak wygląda oferta dla najbogatszych?

Zdecydowana większość luksusowych apartamentów jest oferowana przez inwestora w stanie deweloperskim – stanowią one ok. trzech czwartych wszystkich lokali z tego segmentu. Zdarza się nawet, że są one sprzedawane bez ścianek działowych, aby nabywca mógł dowolnie zaaranżować układ pomieszczeń zgodnie z własnym pomysłem czy sugestiami wynajętego przez niego architekta wnętrz. 5% apartamentów oferowanych jest „pod klucz”; zazwyczaj ma to miejsce w wieżowcach mieszkalnych, gdzie nabywcom trudno byłoby przeprowadzić samodzielnie niezbędne prace budowlane. Jedna piąta luksusowych apartamentów dostępnych w Polsce jest oferowana przez deweloperów z możliwością wykończenia lokalu do wyboru.

Ponadto tego typu nieruchomości cechuje prestiżowa lokalizacja, wyjątkowa architektura, użycie materiałów najwyższej klasy (również do wykończenia wnętrz, jak marmur czy egzotyczne drewno), a także efektowny hall wejściowy, klimatyzacja, czy specjalne miejsca przeznaczone do dyspozycji lokatorów, jak basen, klub fitness bądź siłownia. O luksusowym charakterze często decyduje również światowej sławy architekt – Cosmopolitan Twarda 4 to inwestycja projektu Helmuta Jahna, zaś Złotą 44 zaprojektował Daniel Libeskind.

Kto kupuje luksusowe apartamenty?

Grupę nabywców nieruchomości luksusowych stanowią głównie osoby posiadające aktywa płynne o łącznej wartości wynoszącej co najmniej 1 mln dolarów. Jako źródło swojego majątku wskazują one najczęściej dobrą pracę, ale równie istotne znaczenie w pomnażaniu aktywów ma działalność inwestycyjna. Stąd też nabywcy najbardziej prestiżowych apartamentów traktują je jako dobrą lokatę kapitału. Najbogatsi Polacy decydują się na zakup luksusowej nieruchomości raz na trzy lata, a nawet częściej, co świadczy o stale rosnącym znaczeniu tego typu lokali jako korzystnych inwestycji. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba sprzedawanych apartamentów luksusowych o cenach powyżej 17 tys. zł za mkw. powinna przekroczyć 250 lokal rocznie. Rynek ten będzie się stale rozwijał wraz ze wzrostem majątku najbogatszych osób w kraju i stopniowym odchodzeniem elit finansowych od rezydencji podmiejskich na rzecz miast. Oprócz Polaków znaczącą grupę nabywców mogą też stworzyć zamożni przedstawiciele Polonii oraz zagraniczni biznesmeni, którzy w naszym kraju prowadzą interesy.

Jedna odpowiedź

  1. Arek

    Dla mnie sztandarowym przykładem apartamentów luksusowych jest wspomniana tutaj Złota Libeskinda. Ma wszystko, co trzeba – lokalizację, wykończenie, usługi, oczywiście nazwisko architekta, widok, a do tego jeszcze liczne nagrody. Na tym przykładzie nietrudno zrozumieć, czemu inwestorzy kierują swoje działania właśnie w tę stronę. Najlepszym przykładem Catella czy Robert Lewandowski.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany