Wyjeżdżone godziny z egzaminatorem. Tygodnie nauki zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, by podejść do egzaminów. Czy kierowca ma obowiązek bezwarunkowo zatrzymać pojazd przed linią złożoną z trójkątów? Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę? To pytania, które mogą, ale nie muszą pojawić się na teście. Warto jednak wiedzieć, że jest kwestia, którą prędzej czy później będzie musiał rozważyć każdy świeżo upieczony kierowca. Jaki samochód wybrać?

Nowy czy używany?

Każdy kierowca, niezależnie od stażu, marzy o nowym samochodzie. Prosto z salonu, pachnącym nowością. Takim, którym nikt nie jeździł oraz bez nawet jednej ryski. Przede wszystkim jednak kierowca ma gwarancję, że w takim aucie wszystko działa tak, jak powinno. Nie ma ukrytych wad, stąd na drodze nie będzie żadnego smutnego zaskoczenia.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że „młody” kierowca statystycznie o wiele częściej popełnia błędy od wprawionego kierującego. Z powodu braku doświadczenia szanse na to, że parkując, uderzy w sąsiedni samochód lub otrze się o barierkę, są znacznie większe. Dlatego warto się zastanowić, czy tańszy, używany samochód nie będzie lepszym pojazdem do jazdy w pierwszych latach.

Gotówka czy kredyt samochodowy?

Nie jest tajemnicą, że samochód kupiony w cenie kolarzówki długo nie pojeździ. Mało tego, może się okazać niekończącą się inwestycją. Ciągłe naprawy, ogromny litraż baku… co prawda po kilku miesiącach takiego samochodu nauczy kierowcę więcej, niż kilka semestrów w technikum samochodowym, to trzeba zadać sobie pytanie: czy na dłuższą metę budżet to udźwignie?

Eksperci radzą więc, by i początkujący kierowcy zainwestowali w auto kwotę większą niż wartość jednej średniej krajowej. Problem w tym, że nie każdy kierowca dysponuje takimi środkami od ręki.

Rozwiązaniem problemu może okazać się więc kredyt samochodowy. Przeważnie są niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, co oznacza, że po prostu będą tańsze. Co więcej, nawet niewielką kwotę kredytu można rozłożyć na wiele lat, dzięki czemu miesięczne zobowiązania nie będą ciężarem dla domowego budżetu.

Warto pamiętać, że kredyt samochodowy można także dopasować do własnych potrzeb. Banki oferują bowiem co najmniej kilka takich produktów finansowych, zarówno na zakup nowych, jak i używanych aut. Na przykładzie Santander Consumer Banku są to:

  • kredyt z równą lub malejącą ratą miesięczną;
  • kredyt z ratą miesięczną i ostatnią ratą balonową;
  • kredyt z ratą balonową płatną raz w roku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany