Według przeprowadzonego przez Mondial Assistance badania preferencji urlopowych, ponad 17 milionów Polaków planuje w 2016r. wyjazd na wakacje, przy czym aż jedna trzecia z nich chce spędzić urlop za granicą. Najpopularniejszymi kierunkami są w tym roku kraje europejskie, takie jak Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja, a także Bułgaria i Francja. Wyjeżdżając do któregokolwiek z nich, trzeba zaopatrzyć się w lokalną walutę, potrzebną na drobne wydatki i zwiedzanie miejscowych atrakcji. Warto to zrobić z głową, by koszty wymiany waluty były możliwie jak najniższe!

Wyjazd do strefy euro

Większość popularnych w tym roku miejsc wakacyjnych znajduje się w strefie euro, czyli przed wyjazdem należy zakupić wspólną europejską walutę. Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie na miejscu z karty płatniczej, jednak jeśli jest ona powiązana ze zwykłym kontem w PLN, trzeba się liczyć z tym, że koszt zarówno wypłaty gotówki z bankomatu, jak i płatności bezgotówkowych będzie wysoki. Nawet jeśli ktoś jest posiadaczem rachunku z opcją darmowych bankomatów na terenie Europy, to i tak dość sporo zapłaci za samo przewalutowanie danej sumy. Dużo tańszym rozwiązaniem jest posiadanie dodatkowego konta walutowego i powiązanej z nim karty płatniczej. I w tym przypadku nie warto powierzać przewalutowania przelewanej kwoty bankowi, lecz skorzystać z bardziej opłacalnej opcji, czyli wymiany walut w Internecie. Niektóre platformy oferujące wymianę walut online, pozwalają oszczędzić na takiej operacji sporo pieniędzy, ponieważ mają dużo niższy kurs sprzedaży euro niż banki, a dodatkowo nie pobierają wysokich prowizji. Przykładowo https://www.walutomat.pl/ , popularna giełda wymiany walut online (o kursie na niej decydują użytkownicy!), oferuje kurs sprzedaży euro często o 20-30 groszy tańszy niż popularne banki. Wymieniając większą kwotę np. 1000 euro, można więc zyskać około 200 zł.

50_Euro_Stacks_PNG_Picture

Wyjazd do kraju z inną walutą

W Bułgarii czy Chorwacji niestety nie ma jeszcze euro, a waluty tych krajów nie są dostępne we wszystkich kantorach internetowych. Czasami są one oferowane przez kantory stacjonarne oraz przez niektóre banki i jeśli nie potrzebuje się dużej kwoty, można w takich miejscach dokonać wymiany gotówki. Jeśli jednak planowane wydatki za granicą są trudne do przewidzenia, można zrobić dokładnie to samo, o czym pisaliśmy wyżej, czyli kupić przez Internet euro po korzystnym kursie, które jest walutą uniwersalną. Mając euro na koncie walutowym, wystarczy je wypłacić albo jeszcze w Polsce, albo po dotarciu na miejsce wakacji i tam kupić lokalną walutę. Nie należy jednak tego robić na lotniskach, gdzie kantory mają mało atrakcyjne kursy, lecz w centrach większych miast. Być może taka operacja niektórym wydaje się zbyt skomplikowana, jednak jest ona najbardziej opłacalna, o czym przekonują turyści na forach internetowych. Warto także wiedzieć, że w niektórych krajach europejskich można płacić w euro, mimo że lokalnie używa się innej waluty. Przykładem może być Szwajcaria, gdzie w niektórych supermarketach można za zakupy płacić nie tylko we frankach, lecz również w euro, a nawet wypłacić europejską walutę z bankomatów.

franki

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany