Już od średniowiecznych czasów doceniane były szczególne właściwości arcydzięgla litwora. Pełnił on zarówno rolę leczniczą, jak i symboliczną oraz mistyczną. Nazywano go Zielem Ducha Świętego i wierzono w to, że może przyczyniać się do przedłużania życia. Współczesna nauka nieco zweryfikowała te poglądy, niemniej nie sposób zaprzeczyć, że arcydzięgiel litwor nadal stanowi cenny składnik naturalnej terapii.

Arcydzięgiel litwor zastosowanie

Polecany jest szczególnie w dolegliwościach gastrycznych. Pobudza apetyt, ale też korzystnie oddziałuje na trawienie, zapobiegając zaparciom oraz wzdęciom. Może być stosowany podczas terapii w chorobie wrzodowej oraz innych zaburzeniach. Zwiększa nie tylko wydzielanie soków żołądkowych, ale też enzymów trawiennych zawartych w jamie ustnej oraz w żołądku. Przetwory z korzenia arcydzięgla są znane w medycynie ludowej od wielu lat także jako środek przeciwbólowy oraz łagodzący skurcze. To jednak nie wszystko! Ta uniwersalna roślina sprawdza się także w przypadku chorób skórnych a nawet zaburzeń natury emocjonalnej. W pierwszym przypadku poleca się ją osobom cierpiącym na bielactwo, ale też trądzik młodzieńczy czy łuszczyca. Olejek z arcydzięgla wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne toteż może być użytkowany także jako element pielęgnacji przetłuszczających się włosów ze skłonnością do Arcydziegiel litworłupieżu. Jeżeli natomiast chodzi o leczenie zaburzeń na tle nerwowym arcydzięgiel stosowany wewnętrznie może pomóc w nerwicy, stresie, bezsenności.

Prócz stanów chorobowych przetwory z arcydzięgla litwora zaleca się także jako element profilaktyki, zwłaszcza gdy zależy nam na łagodnej detoksykacji. Substancje lecznicze z zioła mogą przybierać różną postać – naparów, olejku (dodawanego również do kąpieli), odwarów czy nalewek.

Arcydzięgiel litwor dawkowanie

Warto pamiętać o tym, by arcydzięgiel litwor dawkować racjonalnie. W formie naparu wystarcza zaledwie pół łyżki proszku z korzenia na szklankę wrzątku. Wystarcza to na 2 – 3 dawki leczniczej mikstury wspomagającej trawienie bądź uspokajającej. Nadmierne spożycie może generować szereg negatywnych skutków – od nudności i wymiotów po bóle głowy, problemy ze snem czy świąd skóry. Napary i nalewki przygotowywane na bazie arcydzięgla nie mogą być przy tym spożywane u osób mających alergię na światło (bądź nadwrażliwych na promieniowanie UV), a także u tych, u których wykryto zapalenie wyrostka bądź kłębuszków nerwowych. Istotne, by osoby chore na nowotwory oraz kobiety w ciąży przed rozpoczęciem kuracji skontaktowały się z lekarzem prowadzącym.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany