Karta kredytowa to wygodne rozwiązanie dające dostęp do szybkiego zastrzyku gotówki. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to opcja, z której skorzystać może każdy. Kto i na jakich warunkach może używać karty kredytowej?

Karta kredytowa to nic innego jak kredyt, ale w tym przypadku środki dostępne są na karcie płatniczej. Z pieniędzy można więc skorzystać w dowolnym momencie, pamiętając o ustalonym w umowie limicie.

Jesteś zainteresowany kartą kredytową? Kliknij i dowiedz się więcej.

Na jakiej zasadzie działają karty kredytowe?

Karty kredytowe, w przeciwieństwie do kart debetowych, nie są powiązane z rachunkami osobistymi. Stanowią niezależny produkt bankowy, będący formą przyznanego kredytu z górnym limitem, np. 10 000 zł. W praktyce oznacza to, że wszelkich płatności kartą kredytową dokonuje się wydając pieniądze banku.

Z reguły karty kredytowe służą do płatności za transakcje bezgotówkowe lub internetowe. Co prawda można gotówkę wypłacić także z bankomatu, jednak w tym przypadku bank od razu będzie naliczał odsetki. Przy dokonywaniu transakcji bezgotówkowych można skorzystać z tzw. okresu bezodsetkowego, wynoszącego z reguły 54-56 dni.

Warunki przyznawania kart uzależnione są od banku

Każdy bank posiada w swojej ofercie karty kredytowe. Podobnie jak w przypadku kredytów, warunki ich przyznawania są różne. Banki mają swoją politykę, w ramach której decydują o przyznaniu karty kredytowej lub odmowie jej wydania. Jeżeli więc jeden bank odmówił karty, można spróbować w innym banku.

Zdolność kredytowa – istotna przy wydawaniu karty

Choć karty kredytowe są znacznie łatwiej dostępne niż kilkanaście lat temu, nadal nie są opcją dla wszystkich. Ponieważ stanowią pewnego rodzaju formę kredytu, banki biorą pod uwagę m.in. zdolność kredytową klienta. Chcą mieć pewność, że posiadacz karty kredytowej będzie regularnie spłacał swoje zobowiązania.

Warto przy tym podkreślić, że od zdolności kredytowej zależeć będzie wysokość limitu na karcie. Im jest ona wyższa, tym większych maksymalnych kwot można się spodziewać.

Stałe źródło dochodów

Chociaż nie jest to regułą, niektóre banki wymagają od klienta stałego źródła dochodów. Dotyczy to głównie tych przypadków, w których klienci starają się o kartę w nowym banku – takim, w którym nie posiadają rachunku.

Potwierdzenie osiąganych dochodów najczęściej nie jest konieczne najczęściej wtedy, gdy klient ubiega się o kartę kredytową w banku, w którym posiada rachunek osobisty. Ponieważ na konto spływają co miesiąc stałe kwoty, na tej podstawie przyznawany jest limit na karcie kredytowej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany