W dziejach motoryzacji amerykańskiej nie brakuje modeli, które niemal od razu po powstaniu zyskały status legendy. Nie da się ukryć, iż wkład Stanów Zjednoczonych w rozwój przemysłu samochodowego był nieoceniony. Wystarczy wspomnieć takie marki jak Ford, Chrysler, Cadillac czy chociażby Dodge. Ostatnią z firm warto zainteresować się ze względu na wyjątkową historię, ale też prawdziwą wszechstronność modeli produkowanych na przestrzeni kolejnych dekad istnienia. Mimo, iż Dodge od lat stanowi część innych koncernów, nie sposób nie zauważyć, jak wielki był wpływ kolejnych projektów na koncepcje modeli sygnowanych symbolami innych marek.

Markę Dodge założono w roku 1914. Przedsiębiorstwo utworzyło dwoje braci, John oraz Horace Dodge’owie. Początkowo panowie w ramach Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory zajmowali się produkcją części do maszyn oraz rowerów, a następnie pracowali dla tuza branży motoryzacyjnej z początków XX wieku – Henry’ego Forda. Wtedy też przeniesiono fabrykę do Detroit w stanie Michigan – współcześnie również szczycącego się mianem jednego z głównych centrów motoryzacyjnych na świecie. Manufaktura produkowała początkowo silniki oraz inne części do Forda T, szybko jednak ambicje braci Dodge okazały się być dużo większe. W 1914 roku postanowili się usamodzielnić, i na kanwie dotychczasowych doświadczeń zaprojektowali model nawiązujący do Forda T, jednak o bogatszym wyposażeniu, lepszych osiągach, a co za tym idzie – bardziej kosztowny. Nie przeszkodziło to jednak marce w osiągnięciu sukcesu. Mało tego, pierwszy z produkowanych modeli, wyposażony w 4 cylindrowy silnik o mocy 35 KM, stał się ulubionym pojazdem amerykańskiej klasy średniej. To doskonały wynik zważywszy na fakt, iż był niemal dwukrotnie droższy od Forda T.

Podczas I wojny światowej firma zajęła się produkcją ciężarówek dla armii, jednakże tuż po jej zakończeniu powrócono do projektowania modeli cywilnych. Interesującymi postaciami byli sami założyciele marki. Bracia John oraz Horacy  prowadzili  dość ekscentryczny, obfitujący w niebezpieczne rozrywki styl życia. Chętnie wdawali się w bójki, pili na umór, a przy tym stanowili niezwykle kreatywne i zgodne rodzeństwo. Niestety – zmarli również w niedalekim odstępie czasu. Pierwszy na zapalenie płuc zachorował Horacy, a John, chcąc wspomóc brata w trudnym momencie – także uległ zakażeniu. Po śmierci obojga braci firmę wykupili kolejno przedsiębiorstwo Dillon, a następnie Chrysler.

dodge

Współcześnie Dodge produkuje zarówno modele osobowe, jak i terenowe, pick-upy, vany czy samochody sportowe. Warto zauważyć, iż wiele z nich posiada odpowiedniki w ramach oferty marki Chrysler, pod której pieczą Dodge znajduje się już od roku 1928. Pierwszym modelem amerykańskiej marki dostępnym w Europie pozostaje należący do segmentu C Dodge Caliber. Został on zaprezentowany dopiero w roku 2005, podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany