Odpowiednie użytkowanie to jedno, druga ważna kwestia to przechowywanie opon i felg. Ma to niebagatelny wpływ na ich żywotność. Warto zatem przyłożyć się do tego zadania. Jeśli chcesz jak najdłużej zachować właściwości opon i alufelg, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad.

Wielu kierowców spędza dużo czasu na poszukiwaniu odpowiednich opon i felg, dostosowanych do swojego samochodu i spełniających najważniejsze kryteria. Jeśli zatem poświęcamy czas na ich wybór i wydajemy na to nierzadko spore pieniądze, powinniśmy również zadbać o odpowiednie przechowywanie opon i alufelg. To niezwykle ważne, jeśli chcemy, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Ma to ogromny wpływ komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania opon i felg?

Przede wszystkim, nie należy przechowywać opon i felg na zewnątrz. Miejsce, w którym się znajdą powinno być suche, ale również przewiewne. Opony i alufelgi nie powinny znajdować się w pomieszczeniu, które jest narażone na działanie promieni słonecznych ani w pobliżu źródeł ciepła. To może negatywnie wpłynąć na ich właściwości. Najlepiej zatem, jeśli opony i felgi znajdą się w zacienionym, wentylowanym miejscu. Warto dodać, że najwięcej uwagi należy poświęcić felgom polerowanym i chromowanym. Mają one mniej odporne powłoki lakiernicze, dlatego trzeba o nie szczególnie zadbać.

Przygotuj opony i felgi do odpoczynku

Jeśli odpowiednio nie przygotujemy opon i felg przed przechowywaniem, może to negatywnie wpłynąć na ich późniejszy stan. Zanim zatem włożymy je do przygotowanego pomieszczenia, sprawdźmy, w jakiej są kondycji. „Pierwsza i podstawowa zasada przechowywania felg brzmi – przed składowaniem należy je do tego przygotować”- czytamy na http://www.ladnefelgi.pl/.

Po sezonie, koła są zwykle brudne, a często również przemoczone. Włożenie ich w takim stanie do worka i pozostawienie na dłuższy czas może skutkować na przykład korozją. Nie zapominajmy, że zwłaszcza podczas sezonu jesienno-zimowego na kołach osadza się dużo soli czy piasku, które będą działać na niekorzyść opon, a zwłaszcza felg, podczas długiego przechowywania.

Przed przechowywaniem powinniśmy szczególnie zadbać o alufelgi, które na drogach są mocno narażone na działanie różnych czynników mogących je uszkadzać. Zanim schowamy je przed kolejnym sezonem, potraktujmy je odpowiednimi, specjalistycznymi środkami, które przygotują felgi do odpoczynku i pozwolą na dłużej zachować właściwości.

Odpoczywamy

Tak przygotowane opony i felgi można bezpiecznie i ze spokojnym sumieniem umieścić w odpowiednio przygotowanym miejscu. Najlepiej dla nich, jeśli wiszą na specjalnych stojakach lub wieszakach. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy ułożyć koło, jedno na drugim (nie więcej niż cztery sztuki). Ważne, by koła opierały się na felgach. W tym celu należy zredukować ciśnienie w oponach. Warto również oddzielić od siebie alufelgi, na przykład kawałkiem tektury.

Wyjątek stanowią opony bez felg. W tym wypadku układamy je pionowo i obracamy raz na miesiąc. Dzięki temu zachowamy ich kształt i właściwości.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany