Rodzice odżywiający się w duchu zasad wegetarianizmu najczęściej dążą do tego, by ich dzieci także odżywiały się zgodnie z tymi regułami. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Czy w ten sposób niemowlę nie odczuje niedoborów najważniejszych składników odżywczych?

Żywienie niemowląt zgodnie z zasadami wegetarianizmu oznacza rezygnację z posiłków na bazie mięsa oraz ryb. Taka dieta stosowana u dzieci w okresie pierwszych 1000 dni życia budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy podkreślają, że taki sposób żywienia może upośledzić prawidłowy rozwój niemowlęcia.

Dowiedz się więcej o żywieniu niemowląt.

Dieta wegetariańska mniej restrykcyjna niż weganizm

Nie należy mylić diety wegetariańskiej z dietą wegańską, która faktycznie może zaburzyć rozwój psychoruchowy i wzrastanie dziecka W diecie wegetariańskiej rezygnuje się z mięsa i ryb (czasem również z jaj). W diecie wegańskiej natomiast eliminuje się nie tylko mięso, ryby i jaja, ale także mleko, nabiał oraz miód – wszystko, co pochodzi od zwierząt. Takie restrykcje sprawiają, że menu jest niedoborowe w wiele składników odżywczych: pełnowartościowe białko, żelazo, witaminy z grupy B i inne.

O ile w przypadku żywienia niemowląt dieta wegańska jest zakazana, tak dieta wegetariańska jest dopuszczalna. Ważne jest jej odpowiednie bilansowanie – przy tworzeniu wegetariańskiego jadłospisu pomocna będzie konsultacja z dietetykiem dziecięcym.

Mali wegetarianie są narażeni na niedobory witamin i składników mineralnych

Dieta wegetariańska, choć nie opóźnia rozwoju psychoruchowego, nie jest wskazana. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo powstawania niedoborów witamin i składników mineralnych, których źródłem są eliminowane produkty. U małych wegetarian istnieje duże ryzyko niedoboru energii, pełnowartościowego białka, cynku, żelaza, witaminy B12 i innych z tej grupy. Jeśli więc jadłospis nie będzie odpowiednio ułożony, wykluczenie mięsa oraz ryb może mieć negatywne konsekwencje.

Bardzo ważne jest, by żywienie niemowląt obejmowało bezwzględnie takie produkty jak: owoce i warzywa, mleko i przetwory mleczne, kasze i makarony, pieczywo. Wskazane jest również podawanie jajek – u niemowląt raz na jakiś czas, zaś u starszych dzieci (2-3-latków) nawet 3 razy w tygodniu. Źródłem białka roślinnego są rośliny strączkowe, które można włączyć do jadłospisu dziecka po 1. roku życia.

Nie chodzi tylko o niedobory składników odżywczych

Warto mieć świadomość, że żywienie niemowląt zgodnie z zasadami diety wegetariańskiej to nie tylko większe ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych. Chodzi również o poznawanie smaków. Dziecko, które nie ma styczności z mięsem czy rybami, zostaje zubożone pod względem doświadczeń smakowych. Warto więc zastanowić się, czy bezwzględna rezygnacja z mięsa i ryb jest dobrym rozwiązaniem. Warto dać dziecku wybór już na etapie wieku niemowlęcego i wprowadzania do diety nowych posiłków.

Twoje dziecko przechodzi na dietę wegetariańską? O tym warto pamiętać

Jeśli podejmiesz decyzję o tym, że żywienie niemowląt będzie odbywać się zgodnie z zasadami diety wegetariańskiej, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

  • Urozmaicaj dietę w produkty pochodzenia roślinnego, by dziecko otrzymało wszystkie niezbędne aminokwasy.
  • W umiejętny sposób łącz produkty, by żelazo zawarte w roślinach było dobrze przyswajalne.
  • Karm piersią jak najdłużej.
  • Spożywaj produkty jak najmniej przetworzone.

Warto także być w stałym kontakcie z pediatrą i regularnie kontrolować zdrowie dziecka. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dieta wegetariańska dostarczy wszystkich niezbędnych składników i nie będzie powodem niedoborów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany