Praca metodą projektową stała się jednym z popularniejszych modeli działalności biznesowej. Nie ma się czemu dziwić. Projekty wyzwalają w zespole o wiele większą dawkę kreatywności, pozwalają na podejmowanie działań interdyscyplinarnych, wykraczających poza sztywne struktury organizacyjne. To one stają się nierzadko maszyną napędową rozwoju przedsiębiorstwa. Zarządzanie projektami nimi to niemałe wyzwanie.

Zarządzanie projektami wymaga zupełnie innego spojrzenia – zarówno na komunikację między osobami i jednostkami, które są zaangażowane w jego realizację, jak i… rozliczanie czasu pracy. Jak sobie z tym poradzić? Skutecznym rozwiązaniem mogą stać się narzędzia HCM. To innowacyjny system, który systematyzuje i upraszcza wszystkie kwestie formalne związane z zarządzaniem projektem. W jaki sposób? Oto szczegóły.

HCM, czyli co?

Za literkami HCM stoją słowa: Human Capital Management, a więc w tłumaczeniu na polski – zarządzanie kapitałem ludzkim. Narzędzie HCM zatem jest dużą pomocą przede wszystkim, gdy chodzi o komunikację między pracownikiem a pracodawcą w kwestiach kadrowych oraz płacowych. Przykładem platforma jest ta stworzona przez firmę Simple, dostępna on – line, bez konieczności instalowania aplikacji na komputerze. Staje się wirtualną tablicą ogłoszeń, katalogiem dokumentów, a także miejscem, które staje się częścią obiegu dokumentów kadrowych i płacowych. A to dopiero początek.

Skuteczna komunikacja zespołu projektowego

Systemy HCM mogą się stać platformą wymiany informacji i kontaktu wszystkich członków zespołu projektowego. To przydatne zwłaszcza, gdy nad realizacją zadań w ramach projektu pracują osoby z różnych działów, a nawet oddziałów czy instytucji. Tu mogą się wymienić informacjami, ogłoszeniami, a nawet założyć grupę dyskusyjną, bloga czy serwis typu Wiki – by każdy uczestnik był na bieżąco.

Efektywne rozliczanie pracy nad projektem

Przede wszystkim – czasu pracy. Bo to nie takie proste, jak w przypadku standardowego etatu. Ale w systemie HCM pracownik samodzielnie, co miesiąc, wypełni kartę pracy, która – zatwierdzona przez kierownika – zostanie przesłana dalej: do działu kadr i płac.

To również miejsce, w którym można dynamicznie zarządzać grupami i jednostkami pracującymi w ramach projektu – przydzielając im zadania, czy remodelując strukturę. W ramach jednego, spójnego systemu to zadanie znacznie łatwiejsze, niż gdyby chcieć wszystkie te zadania wykonywać offline.

Wdrożenie systemu HCM, jak i innych systemów zarządzania firmą nie jest zadaniem tak trudnym i kosztownym, jak by się mogło wydawać. Ponadto, to inwestycja, która przyniesie w perspektywie długofalowej wiele korzyści – także finansowych. Warto więc przyjrzeć się tym rozwiązaniom IT i skorzystać z nich, by organizacja pracy, nie tylko w ramach projektu, była znacznie łatwiejsza.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany