Proszki do prania mogą często powodować reakcje alergiczne. Mimo, iż na rynku dostępne są również preparaty przeznaczone specjalnie do prania ubrań dla niemowląt, hipoalergiczne i przyjazne dla pH skóry, to ich ceny często stanowią spore obciążenie dla domowego budżetu. W takich wypadkach warto zastanowić się, jak zrobić naturalne środki czyszczące. Przepisy na proszki, płyny do prania i płukania nie wymagają drogich komponentów, a skuteczność gotowych produktów pozostaje na optymalnym poziomie. Podpowiadamy dziś, jakie przepisy warto wykorzystać.

Aby wykonać proszek do prania należy zaopatrzyć się w: mydło gospodarcze (szare lub białe, dostępne zarówno w postaci pasty, jak i w kostkach), szklankę boraksu (dostępnego w sklepach ekologicznych i w aptekach), szklankę sody oczyszczonej i około 40 – 50 kropli naturalnego olejku zapachowego. Proces łączenia składników rozpoczynamy od starcia mydła na tarce (jeśli jest w kostce), a następnie łączymy wszystkie składniki i zamykamy w szczelnym pojemniku. Tak przygotowany proszek można przechowywać nawet przez 6 miesięcy, jest on bardzo wydajny, gdyż na jeden cykl prania wystarcza 1 – 3 łyżek.

Równie prostym przykładem na to, jak zrobić naturalne środki czyszczące pozostaje przepis na płyn do prania. Nie każdego musi zadowalać konsystencja proszku. W takiej sytuacji kupujemy: kostkę szarego mydła, boraks (potrzebna będzie połowa szklanki), sodę kalcynowaną (ponownie potrzebna połowa szklanki). Po raz kolejny przygotowanie zaczynamy od starcia mydła. Następnie rozpuszczamy je w litrze wrzącej wody, cały czas mieszając. Podobnie postępujemy z boraksem oraz sodą. Rozpuszczone substancje łączymy, a następnie gotujemy na małym ogniu przez kwadrans. Po połączeniu się dwóch mieszanin uzupełniamy całość wodą – w zależności od pożądanej gęstości dolewamy od 4 – 5,5 litra. Jednorazowe pranie wymaga zazwyczaj użycia około szklanki płynu.

zrobic naturalne srodki czyszczace

Ekologiczne pranie nie oznacza, że musimy rezygnować z płynu do płukania. Ten także można przygotować z naturalnych składników. Receptura jest co prawda wzbogacona o odżywkę do włosów, jednak można wybrać roślinny preparat. Prócz 200 ml odżywki potrzebne są jeszcze ocet (500 ml) i woda (1500 ml). Płyn tak przygotowany zdecydowanie ułatwia prasowanie, zmiękcza tkaninę, a dodatkowo przyjemnie pachnie. Warto pamiętać, by podczas łączenia komponentów ocet dodawać na końcu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany