Ryzyko infekcji oraz zachorowań nie musi być związane z porą roku. Prawie zawsze ma jednak na nie wpływ styl życia, jaki prowadzimy. Poniżej prezentujemy informacje na temat jednej z najszybciej rozprzestrzeniających się bakterii, której nosicielami w niedługim może zostać nawet 50 procent ogólnoświatowej populacji – gronkowca złocistego.

Zakażenie gronkowcem złocistym nie jest trudne – wystarczy niewielka rana, by przedostał się do krwi. Często też infekcja rozpoczyna się w wyniku spożycia pokarmu zawierającego te bakterie. Mało tego, gronkowiec jest przenoszony także drogą płciową oraz kropelkową. Wyróżnia się zakażenia podskórne, zakażenia tkanek miękkich oraz zakażenia poszczególnych układów organizmu. Z tego względu objawy, jakie powinny nas zaniepokoić mogą być bardzo różne. Do dermatologicznych symptomów zalicza się ropnie (w różnych miejscach, także na powiekach), wysypki i liszaje a także czyraki. Często może pojawiać się zapalenie brodawek sutkowych. Zmiany takie są bolesne zwłaszcza dla kobiet karmiących. Układowe zakażenie wywołuje natomiast infekcje przewlekłego typu.

Gronkowiec złocisty jest bakterią, która może stanowić przyczynę bardzo wielu chorób. Zaliczają się do nich m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego i żył, rozmaite dermatozy, ale też poważniejsze jednostki chorobowe jak zapalenie opon mózgowych, ropnie narządowe czy zakażenia układu kostnego. Skrajne przypadki mogą kończyć się sepsą. Szczególnie niebezpieczny jest gronkowiec dla osób, u których stwierdzono zaburzenia pracy układu immunologicznego. Dotyczy to m.in. dzieci, kobiet w okresie laktacji, chorych, osób w okresie rekonwalescencji, a także uzależnionych od alkoholu czy narkotyków.

gronkowiec zlocisty

Nosiciele bakterii nie zawsze przejawiają objawy. Gronkowiec może bytować m.in. w gardle i jamie nosowej oraz w okolicach intymnych. Niestety – nie sposób zaszczepić się na tę bakterię. Warto natomiast wzmacniać swój układ immunologiczny przy pomocy odpowiedniej diety, suplementacji oraz regularnej aktywności fizycznej i optymalnej ilości snu. Zakażenie gronkowcem leczy się za pomocą antybiotyków – należy jednak pamiętać, że niektóre ze szczepów mogą być odporne na ich działanie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany