Włoska kuchnia przez wielu kulinarnych ekspertów uważana jest za najlepszą na świecie. Włosi słyną nie tylko z niesamowitej dbałości o szczegóły swoich potraw i niekonwencjonalnych połączeń składników, dzięki którym końcowego efektu nie da się zapomnieć, ale również ze stworzenia kilku kulinarnych kamieni milowych, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie współczesną gastronomię. Jednym z nich jest właśnie pizza.

Historia pizzy

Włosi zajmują się wypiekaniem pizzy od niepamiętnych czasów. Słowo „piza” po raz pierwszy pojawia się w pisemnym dokumencie już w 997 roku, choć nie mamy stuprocentowej pewności, czy pod tym pojęciem mieściła się ta sama potrawa, którą obecnie zamawiamy do domu gdy np. nie chce nam się przygotowywać obiadu. Natomiast wiemy, że w XVII w. dużą popularnością cieszyły się już pizza ai cecinelli, czyli pizza z rybą oraz pizza alla mastunicola, czyli pizza z serem i bazylią, wypiek niezwykle bliski dzisiejszej margeritcie. Pierwsze pizzerie, czyli lokale oferujące pizzę, działały na terenie Neapolu już w XVIII w. Ich działalność jest udokumentowana i bezdyskusyjna, możemy mieć pewność, że Włoscy restauratorzy opowiadając nam o tym, że ich kulinarna kultura kształtowała się przez stulecia nie przesadzają ani odrobinę.

Czym jest prawdziwa włoska pizza?

Lokali, których domenę stanowi przygotowywanie i dostawa pizzy, jest mnóstwo. Nie wszystkie serwują tradycyjną włoską pizzę. Ta ostatnia zawsze ma cienkie, chrupkie ciasto, które – co niezwykle ważne – nie wchłania sosu. Sam sos natomiast powinien mieć smak i zapach charakterystyczny dla pomidorów tuż po zerwaniu doprawionych odpowiednim bukietem ziół. Włoska pizza po prostu rozpływa się w ustach, jej smakiem można się naprawdę długo delektować. Taki efekt Włosi osiągają przede wszystkim dzięki pieczołowitości – składniki są starannie selekcjonowane a proporcje dokładnie wyważone. Najlepsi włoscy pizzerzy to ci, którzy umiejętność przygotowywania pizzy wynieśli z domu rodzinnego, gdzie przez wiele dziesięcioleci dopracowywano przepisy uzyskując niepowtarzalne efekty.

Czy można przygotować prawdziwą włoską pizzę w Polsce?

Aby efekt był przekonujący, zarówno nastawienie pizzera jak i jego umiejętności muszą być bardzo dobre. O unikalnym smaku włoskiej pizzy decydują takie szczegóły, jak chociażby to, że we Włoszech mozarelli nie ściera się, ale kroi w małe kostki, dzięki czemu ser nie zasycha w postaci skorupy przykrywając smak pozostałych składników. Niezwykle ważny jest również odpowiedni dobór składników, na przykład anchois, oliwek, kaparów i ostrej papryki, lub mozarelli, parmezanu, gorgonzoli i cheddar – klasyczna pizza 4 sery.

Pizza robiona według włoskich receptur dostępna jest w wielu miejscach Polski, zarówno w restauracjach. Oczywiście pyszną włoską pizzę można również zamówić w dostawie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany