Zakup używanych części do auta może nie tylko znacznie obniżyć wartość samochodu, ale w skrajnych przypadkach montaż tak zwanych używek może być niezwykle niebezpieczny i doprowadzić do tragedii.

Zacznijmy więc od tego, że by cieszyć się bezpieczeństwem jazdy i maksymalnie wydłużyć niezawodność samochodu należy zawsze używać fabrycznie nowych części zamiennych. Tylko taki zabieg będzie można uznać za udany.

Które części używane mogą doprowadzić do tragedii?

Kategorycznie zabrania się ponownego montażu używanych części aktywnych systemów bezpieczeństwa i hamulców. Dotyczy to m.in. poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa i części układu hamulcowego – podpowiada ekspert internetowego sklepu z nowymi częściami do samochodów, NoweCzesci.pl. Jeżeli więc zdecydujemy się na montaż tych części ze szrotu, miejmy świadomość, że stwarzamy na drodze zagrożenie, zarówno dla siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Montaż których części używanych nie zapewni komfortu?

Podczas napraw odradza się także ponownego montażu części układu zawieszenia zwłaszcza jeżeli nie znamy dokładnej historii ‚samochodu dawcy’. Tutaj zakup może okazać się także ryzykowany i mieć wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Samochód po prostu nie będzie dobrze jeździć, co chyba żadnego kierowcy nie ucieszy.

Które części można zamontować ponownie?

Mimo, że  z reguły odradza się zakup używanych części samochodowych, to w niektórych przypadkach może się to okazać dosyć dobra inwestycja. Jeżeli posiadamy mocno wyeksploatowany samochód, to nie trzeba obawiać się np. ponownego używania części blacharskich i plastikowych: drzwi, maski, klapy bagażnika, lusterka… Element używany będzie tańszy niż jego fabrycznie nowy odpowiednik, a kierowca będzie mógł nadal czuć się bezpiecznie.

Czy można stosować używane opony?

Nie jest to zakazane. Duży plus stanowi fakt, że w przypadku używanych opon bardzo łatwo można sprawdzić ich stan. Jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo nowymi, dobrymi oponami, które przejechały zaledwie sezon lub dwa i to w niewielkim kilometrażu, to zakup takich opon będzie zakupem dobrym. Zdecydowanie odradza się z kolei montażu mocno wyeksploatowanych opon, których zakupu dosyć szybko pożałujemy.

Dla podsumowania przypomnijmy, że jedynie zakup fabrycznie nowych części od zaufanych marek to zakup dobry, który zapewni kierowcy bezpieczeństwo i spokój na długie lata. To także opcja, dzięki której auto odżyje, zyska nowe życie i będzie znów niezawodne. Nie oznacza to jednak, że części używane to zawsze zły wybór, który naraża kierowcę na niebezpieczeństwo, a wspomniane wyżej przypadki to doskonały tego przykład.

Jedna odpowiedź

  1. Benny

    iparts.pl to chyba jeden z nielicznych sklepow gdzie mają masa częsci dobrych firm. Fajny sklep i jak ktoś szuka czegoś fajnego to wlaśnie ten sklep z częściami.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany