Rośliny doniczkowe nie tylko ożywiają wnętrza naszych mieszkań, ale dodają uroku również balkonom oraz tarasom. Urządzając zakątek wypoczynkowy na werandzie lub przyblokowym balkonie warto ustawić kilka mniejszych lub większych doniczek z kwiatami, ziołami lub małymi krzewami i drzewkami.

Doniczki to te elementy wyposażenia ogrodów, dzięki którym można w prosty sposób odmienić wygląd całej aranżacji ogrodowej. Dzięki temu, że wybór kształtów, kolorów i materiałów jest ogromny, mamy szerokie pole do popisu i coraz częściej jest tak, że to doniczka gra pierwsze skrzypce w aranżacji naszego zielonego zakątka. W ostatnich czasach szczególnie modne są donice w dużych rozmiarach i o stonowanej barwie.

Warto przy tym zadbać, aby rośliny doniczkowe były odpowiednio skomponowane z meblami, elewacją budynku, oświetleniem i pozostałymi elementami aranżacji. Często też kluczem do uzyskania stylowej kompozycji jest dobranie trafnej doniczki. Doniczka może podkreślić naturalne piękno rośliny, optycznie ją powiększyć lub uwypuklić kolor kwiatów. Dodatkowo, doniczka sama w sobie jest często ozdobą otoczenia. Poza tym, okazuje się, że doniczka znacząco wpływa na witalność rośliny, która w niej rośnie. Aby korzenie rośliny rozwijały się prawidłowo, musi być zachowany odpowiedni kształt i wielkość doniczki. Istotny jest też rodzaj materiału, z którego została wyprodukowana.

Rozglądając się za odpowiednim modelem, należy zwrócić uwagę na to, czy donica, którą kupujemy, nadaje się do użytku zewnętrznego. Nie wszystkie produkty będą odporne na działanie czynników, które panują latem w naszym klimacie, czyli palącego słońca, wysokich temperatur, silnych wiatrów i deszczu. Często niestety zdarza się, że pozornie dobrej jakości produkt nie wytrzymuje więcej niż jednego sezonu: kruszeje, płowieje, odkształca się lub szybko gnije.

723

Aby rośliny rosły zdrowo, doniczka nie może być zbyt mała. Fot. Ogrodosfera

Szukając natomiast donicy do zimowej hodowli kwiatów, powinniśmy położyć nacisk na to, aby była wykonana z materiałów impregnowanych. Dodatkowo, warto ocieplić donicę od wewnątrz: wówczas będziemy mieli pewność, że korzenie nie przemarzną, a kwiaty spokojnie przeżyją zimę.

Plastikowe donice tarasowe

Obecnie najbardziej popularne donice tarasowe to te wykonane z plastiku. Są tanie, można wśród nich dostać niemal każdy wymarzony kolor. Dodatkowo, bardzo łatwo się je czyści – wystarczy szmatka nasączona wodą z dodatkiem detergentu. Niestety jednak, donice te, o ile nie są wykonane z dobrej jakości plastiku, łatwo pękają i ulegają odbarwieniom na słońcu. Są też niestety stosunkowo lekkie – jeśli chcemy hodować w nich kwiaty o dużych gabarytach, wówczas będziemy zmagali się z ich wywrotnością.

718

Jak widać, donice plastikowe mogą wyglądać niezwykle stylowo

Donice technorattanowe

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych donic plastikowych są donice technorattanowe. Technorattan to tworzywo sztuczne, stworzone z plecionych włókien wytwarzanych syntetycznie. Jest całkowicie nieprzemakalny, odporny na działanie promieni słonecznych i – co najciekawsze – na odbarwianie się. Jest to szczególnie ciekawa właściwość ze względu na to, że donice technorattanowe zachowują intensywne, żywe kolory przez wiele lat. Dzięki regularnemu splotowi, przybierają minimalistyczny, elegancki wygląd. Donica technorattanowa może sprawdzić się też jako osłona na donice wykonane z innego materiału, na przykład z ceramiki.

7211

Donica technorattanowa, fot. Ogrodosfera

Donice drewniane

Najlepiej przed zgubnymi skutkami działania mrozu zabezpieczają donice z drewna. Drewniane egzemplarze zwykle mają duże wymiary i są kupowane z myślą o tym, że same w sobie będą stanowić ozdobę ogrodowego zakątka i tak w istocie jest. Trudno o bardziej ocieplający, przytulny i klimatyczny surowiec. Doskonale wpisuje się w otoczenie ogrodowej zieleni. Ponadto drewno chroni korzenie roślin przed przegrzaniem i wysuszeniem, co jest szczególnie istotne latem, gdy słońce przypieka. W ochronie przed zimowymi mrozami, warto wyłożyć wnętrze donicy agrowłókniną, która będzie dodatkową ochroną dla delikatnej struktury korzeni.

720

Kaskadowa donica drewniana do ogrodu, zdj. Ogrodosfera

W przypadku donic drewnianych, wybór kształtów jest ograniczony. Najczęściej spotykamy tutaj duże donice o kwadratowej lub prostokątnej podstawie. Drewno nie jest surowcem plastycznym i możliwości przekształcania jego formy są ograniczone. Mimo to, nawet w tym przypadku możemy spotkać się z ciekawostkami, takimi jak na przykład donice drewniane wiszące lub modele opalane palnikiem, dla uzyskania efektu postarzenia przedmiotu.

Rozwiązaniem pośrednim między donicami plastikowymi a drewnianymi są donice ceramiczne, czyli donice wykonane na przykład z terakoty. Przepuszczają powietrze na poziomie nieco większym niż drewno i chronią roślinę przed mrozem lepiej niż plastik czy metal.

Jaki rozmiar donicy?

Standardowo ocenia się, że donica powinna stanowić jedną trzecią wielkości całej rośliny. Dokładne wymiary powinny być ściśle związane z gatunkiem rośliny: każdy gatunek wpisuje się w pewne ramy rozwojowe, dzięki czemu można z góry określić jaki będzie maksymalny rozmiar systemu korzennego. Informacje takie można zaczerpnąć choćby z Internetu.

719

Donie gabionowe cieszą się stale rosnącą popularnością. Fot. Ogrodosfera

Ogólne zasady mówią, że iglaki i palmy potrzebują donic wąskich, ale stosunkowo wysokich. Nowalijki, kaktusy i drzewka bonsai natomiast wymagają donic płytkich, ale szerokich. Z drugiej strony, rośliny sezonowe najlepiej czują się w donicach podłużnych, niskich i wąskich. Donice wiszące są zaś zarezerwowane zwykle dla roślin pnących, które chętnie widzimy na ścianach naszych balkonów lub na ażurowych konstrukcjach przylegających do altan ogrodowych.

Nie należy ignorować kwestii doboru odpowiedniego rozmiaru donicy – rozmiar bezpośrednio oddziałuje na kondycję całego kwiatka. W skrajnych wypadkach, gdy na przykład donica jest zbyt mała, może dojść do obumarcia całej rośliny.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany