Atopowe zapalenie skór jest przewlekłą chorobą, która może być bardzo uciążliwa. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, jest nawracającą chorobą zapalną o bardzo złożonych przyczynach, na którą cierpi blisko 10% populacji dzieci i młodych dorosłych. W jej powstawaniu współdziałają czynniki środowiskowe, immunologiczne i genetyczne. Zatem wpływ na powstawanie zmian skórnych w AZS mają czynniki z zewnątrz które wywołują nadmierną odpowiedź układu immunologicznego oraz nieprawidłowy skład warstwy ochronnej skóry.

Takimi czynnikami zewnętrznymi mogą być sztuczne barwniki, zwłaszcza czarny, zawarte w ubraniach czy kosmetykach (np. tusze do rzęs) czy związki chemiczne oraz naturalne które jemy (np. jabłka, marchewka, jaja kurze, orzechy laskowe, truskawki). Powodują one, że zbyt wrażliwe na różne bodźce immunoglobuliny E (IgE) wywołują stan zapalny. Zatem powstaje pęcherzyki czy grudki na skórze otoczone zaczerwienioną i ucieploną skórą. Tak wygląda ostry charakter zamian w AZS. Z kolei przewlekle skóra w atopowym zapaleniu skóry, na skutek zaburzenia wytwarzania przez skórę ceramidów i lipidów, jest sucha i skłonna do podrażnień. Może się łuszczyć i liszowacieć. Dominującym objawem choroby jest świąd skóry, który powoduje drapanie, za czym idzie dalsze uszkodzenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą pojawiającą się u 95% chorych jeszcze przed 5 rokiem życia. Pocieszający jest fakt, że prawie u wszystkich zmiany przestają się pojawiać po 30 roku życia. Niemniej, chorzy na AZS nierzadko muszą się przez większość dni w roku męczyć ze swędzącymi zmianami na skórze. Zatem konieczne jest leczenie tych zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych. Podstawą jest wyciszenie zmian które się pojawiły, co można zrobić za pomocą leków w maściach (takrolimus, glikokortykosteroidy). Należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza w ich stosowaniu, ponieważ mogą mieć znaczne działania niepożądane. Oprócz tego należy poprawić warstwę ochronną skóry poprzez stosowanie specjalnych preparatów do mycia i nakładania na skórę po kąpieli – warto dopytać w aptece o te preparaty i wypróbować kilka z nich, oceniając, na który skóra chorego reaguje najlepiej. Ostatnim komponentem walki z atopowym zapaleniem skóry jest unikanie alergenów.

AZS jest uciążliwą chorobą, która czasem jest mylona ze zwykłą alergią lub przesuszeniem skóry. Warto zastanowić się, czy przyczyną zmian skórnych które się pojawiły nie jest właśnie atopowe zapalenie skóry.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany