Ból gardła, obok kataru i kaszlu, jest najczęstszą dolegliwością towarzyszącą jesienno-zimowym przeziębieniom oraz grypie. Drapanie w gardle oraz uczucie pieczenia i suchości to objawy, przez które czasami trudno nam normalnie funkcjonować. W okresie jesienno-zimowym niemal każdy z nas choć raz doświadcza dolegliwości ze strony układu oddechowego, a jedną z najczęstszych jest właśnie ból gardła.

Przyczyny bólu gardła

Ból gardła oraz towarzyszące mu objawy takie jak chrypka, uczucie drapania i pieczenia w tej części układu oddechowego mogą mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim mogą być wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową. Zazwyczaj towarzyszą więc innym chorobom o tym samym podłożu. Ból gardła może być także spowodowany reakcją alergiczną, dlatego zdarza się występuje nie tylko w okresie podwyższonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Uczucie pieczenia w gardle to również sygnał, że organizm jest odwodniony i niejako wysuszony. Nie jest tajemnicą, że tej dolegliwości sprzyja również palenie papierosów, dlatego palacze, częściej niż inne osoby, skarżą się na ból gardła.

Natura w służbie zdrowiu

Na ratunek bolącemu gardłu przychodzi natura, która od wieków radzi sobie z uciążliwymi dolegliwościami. Zanim sięgniemy więc po tabletki na gardło, możemy spróbować domowego leczenia ziołami i lekami z babcinej apteki. Na bolące gardło pomogą bowiem liczne zioła, wśród których najskuteczniejsza będzie szałwia oraz rumianek. Ich właściwości przeciwzapalne i łagodzące zniwelują uciążliwe dolegliwości. Ponadto na ból gardła pomoże miód, cytryna i imbir, które uśmierzą pieczenie i drapanie. Wśród pomocników w walce z bólem gardła znajdziemy także sól, sodę oraz czosnek, a to za sprawą ich przeciwzapalnych i antybakteryjnych właściwości. Sprzymierzeńcem w zmaganiu się z nieprzyjemnymi dolegliwościami będzie także tymianek, który zadziała odkażająco.

Domowe sposoby na ból gardła

Nasze mamy i babcie znają wiele sposobów radzenia sobie z bólem gardła, dlatego warto skorzystać z ich wiedzy i ulżyć sobie w zmaganiach z chorobą. Podczas walki z bólem gardła najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie błon śluzowanych układu pokarmowego. Nie wolno więc zapominać o regularnym przyjmowaniu płynów, choć trzeba pamiętać, by zrezygnować z picia kawy i czarnej herbaty, które odwadniają i wysuszają organizm. W zamian za to możemy do woli pić wodę z miodem, cytryną i imbirem. Te składniki nawilżą gardło i zniwelują męczące objawy. Na ból gardła pomogą również płukanki i inhalacje świetnie radzące sobie z drapaniem w gardle i uczuciem pieczenia. DO przygotowania naparów przydadzą się zioła, a szczególnie szałwia, rumianek i tymianek, które złagodzą dolegliwości, a ich antybakteryjne właściwości pomogą w walce z przyczyną choroby. Jeśli boli nas gardło, pamiętajmy także o nawilżaniu pomieszczeń, by dodatkowo nie wysuszać błon śluzowych.

Naturalne tabletki na gardło

Mona na powrót do natury trwa, dlatego w aptekach znajdziemy wiele ziołowych i naturalnych specyfików, a wśród nich tabletki na ból gardła. Pastylki są najczęściej oparte na wyciągach z ziół, miodu i imbiru, dzięki czemu nie zawierają chemicznych składników i są w pełni bezpieczne. Jednym z najlepszych ostatnio leków na ból gardła jest Inovox Express (http://inovox.pl/produkty/pomaranczowy.html), który błyskawicznie radzi sobie z dolegliwościami. Pastylki Inovox to najnowsze tabletki do ssania uśmierzające ból gardła. Są oparte na substancjach leczniczych oraz na naturalnych składnikach takich jak cytryna czy imbir, dlatego przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym pacjentom. Zaletą tych tabletek na gardło jest to, że występują w różnych smakach, dlatego wybierając ten produkt, nie jesteśmy skazani na tabletki o sztucznym, cytrynowym aromacie. W zamian za to mamy do wyboru pastylki miodowo-cytrynowe, miętowe oraz pomarańczowe.

Gdy jesteśmy chorzy, chcemy jak najprędzej pozbyć się uciążliwych dolegliwości, dlatego jesteśmy gotowi na stosowanie wszystkich leków. Pamiętajmy jednak, by sięgać po jak najbardziej naturalne preparaty, np. po tabletki na gardło Inovox, które są oparte w dużej mierze na nieszkodliwych wyciągach z roślin. Takie pastylki wspomagają walkę z chorobą, ale nie osłabiają organizmu, jak to ma miejsce, np. podczas antybiotykoterapii. Ponadto naturalne preparaty wzmacniają organizm i chronią przed kolejnymi infekcjami, dlatego pamiętajmy, by jak najczęściej wykorzystywać potęgę natury w zmaganiach z infekcjami.

2 komentarze

  1. Kinia

    Najlepiej płukać gardło kilka razy dziennie roztworem wody, wody utlenionej i jodu – nie ma nic lepszego 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany