24 tydzień ciąży przynosi kolejne zmiany w twoim organizmie. W tym okresie powinnaś czuć się dobrze, jednak od czasu do czasu zdrowie może dawać się we znaki. Dowiedz się, jak w tym czasie zadbać o siebie i jakich objawów nie można bagatelizować.

24 tydzień ciąży oznacza, że półmetek oczekiwania na dziecko już za tobą. Chociaż największe ryzyko minęło, nadal musisz uważać. Ważne jest, by zatroszczyć się o siebie w odpowiedni sposób i w razie niepokojących symptomów niezwłocznie udać się do lekarza.

24 tydzień ciąży – co się zmienia?

24 tydzień ciąży to moment, w którym twoja masa ciała stale się zwiększa. Jest to spowodowane nie tylko intensywnym rozwojem dziecka, ale również zwiększającą się ilością płynu owodniowego (jest go ok. 1/2 litra).

Twój brzuch jest coraz większy. Bardzo możliwe, że poniżej pępka pojawiła się brązowa linia, która zniknie po porodzie.

24 tydzień ciąży – ważne badania

Między 21 a 26 tygodniem ciąży musisz wykonać kilka ważnych badań. Od lekarza powinnaś otrzymać skierowanie m.in. na: badanie ogólne moczu, badanie na obecność przeciwciał anty-Rh u kobiet z Rh(-), badanie w kierunku toksoplazmozy (u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze).

24 tydzień ciąży to także najlepszy moment na wykonanie DTTG – doustnego testu tolerancji glukozy, który pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową dotykającą 2-5% kobiet ciężarnych. Badanie polega na oznaczeniu stężenia glukozy we krwi: przed podaniem glukozy (na czczo), po podaniu glukozy (po 1 godzinie oraz po 2 godzinie od podania glukozy). Jeśli wyniki wskazują na cukrzycę ciążową, wówczas wymagana jest konsultacja diabetologiczna pozwalająca na podjęcie dalszych działań. Zdiagnozowanie cukrzycy ciążowej oznacza konieczność regularnego dokonywania pomiarów poziomu glukozy po każdym posiłku (po 1 godzinie od spożycia posiłku) za pomocą glukometru. Istotne znaczenie ma także zmiana diety na taką, która pozwoli ustabilizować stężenie glukozy we krwi. Prawidłowe leczenie cukrzycy ciążowej jest ważne nie tylko dla kobiety, ale przede wszystkim dla rozwijającego się płodu – pozwala zapobiec m.in. makrosomii (nadmiernemu rozwojowi dziecka w łonie matki), śmierci wewnątrzmacicznej czy wadom rozwojowym.

Nie daj się anemii

Czujesz się zmęczona i osłabiona? Omdlenia nie należą do rzadkości? Zbadaj poziom żelaza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o anemii. Dobrym rozwiązaniem jest także wzbogacenie codziennej diety w produkty obfitujące w żelazo, np. czerwone mięso, brązową soczewicę, szpinak, kapustę, jarmuż.

Uwaga na przedwczesny poród

24 tydzień ciąży to znak, że musisz uważać na oznaki przedwczesnego porodu. Do najważniejszych symptomów zaliczyć można m.in. skurcze przypominające bóle miesiączkowe, tępy ból w okolicy lędźwiowej, nacisk na miednicę, zmiana w wydzielinie pochwy, delikatne sączenie wód płodowych. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, natychmiast skonsultuj się z ginekologiem lub udaj się do szpitala.

Ważny odpoczynek

Istotne znaczenie ma również odpoczynek. Jeżeli tylko odczuwasz zmęczenie i senność, nie żałuj sobie czasu na relaks – szczególnie, jeśli nadal jesteś aktywna zawodowo.

Jedna odpowiedź

  1. Nastka

    Przez caly okres ciazy trzeba o siebie dbac… Ja przez 9 miesiecy bralam pregne plus bo zapewniala mi i dziecku odpowiednia ilosc najpotrzebniejszych witamin. Obylo sie bez anemii czy innych dolegliwosci.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany