Co robi każda kobieta, kiedy tylko test po raz pierwszy pokaże dwie kreski? Sprawdza przewidywany termin porodu! Do tej daty będzie odliczać dni i tygodnie przez całe 9 miesięcy. Dlatego warto ją wyliczyć jak najdokładniej.

Według kalendarza

Zarówno lekarz, jak i internetowe kalkulatory, najpierw wyliczają datę porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki. Najprościej dodać do niej 7 dni a potem 9 miesięcy. Metoda ta, opracowana przez niemieckiego lekarza Franza Naegele zakłada, że ciąża trwa 280 dni a cykle są regularne, czyli trwają około 28 dni. Jeśli twój cykl jest dłuższy np. o 4 dni, dodaj je do przewidywanej daty porodu, a jeśli jest krótszy – tyle samo dni odejmij. To najbardziej orientacyjna metoda wyliczania daty porodu, ponieważ nie zakłada żadnych anomalii cyklu, które są bardzo częste i wiążą się np. ze stresem, podróżami czy zażywanymi lekami. Wyliczanie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia jest bardzo niewiarygodne, ponieważ nie jest możliwe zweryfikowanie np. ile czasu plemniki czekały na komórkę jajową (a mogą w organizmie kobiety przetrwać nawet 5 dni) i w którym dokładnie momencie ją zapłodniły.

Według USG

Badanie wykonane w okolicach 7 tygodnia ciąży pozwala z dużą dokładnością wyliczyć bardziej prawdopodobną datę porodu. Wyznaczona na podstawie pomiarów USG data może się różnić od tej z miesiączki nawet o kilka dni. Drugie, równie ważne USG powinno się odbyć między 11. a 14. tygodniem ciąży. Według niektórych badań termin uzyskany w czasie tego badania jest najbardziej wiarygodny i sprawdza się nawet w 90 proc.! Lekarz mierzy wówczas tzw. CRL (odległość od czubka głowy do pupy dziecka) i BPD (obwód głowy), a następnie wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza wiek ciąży oraz termin porodu.

Kto rodzi o czasie

Statystki mówią jasno: tylko około 4-5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Dziecko w brzuchu nie zna kalendarza i to, kiedy zdecyduje się urodzić, związane jest z jego indywidualnymi predyspozycjami genetycznymi oraz ze stanem zdrowia mamy. Niektóre dzieci rodzą się po 38 tygodniach ciąży, inne po 41. Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla mamy i dziecka. Najważniejsze, to żeby ciąża trwała co najmniej 37 tygodni, bo wtedy jest traktowana jako fizjologiczna, donoszona. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z terminem porodu, zawsze konsultuj je z lekarzem. Poczucie bezpieczeństwa w ciąży jest niezwykle ważne.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany