Zapaleniu zatok towarzyszy uporczywy katar zatokowy, nasilający się ból oraz inne uciążliwe dolegliwości, które można na szczęście leczyć domowymi sposobami, szczególnie we wczesnym stadium choroby. Prezentujemy 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko można uśmierzyć ból i poprawić komfort oddychania.

Na początek ważna informacja: każde nasilające się objawy należy skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli dolegliwości nie mijają, mimo zastosowanych domowych sposobów czy zakupionych preparatów. Jeśli objawy nie zmniejszają się i trwają powyżej 5 dni, leczenie zapalenia zatok powinno być skonsultowane z lekarzem i odbywać się pod jego nadzorem,

W tym artykule skupimy się na domowych sposobach na katar zatokowy i pozostałe nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą zapaleniu zatok, jak problemy z oddychaniem, ból, pulsowanie, uczucie ucisku w okolicach nosa i oczu.

Skąd się bierze katar zatokowy?

Zapalenie zatok rozpoczyna się najczęściej od uporczywego kataru – to właśnie gęsta i długo utrzymująca się wydzielina może być jednym z objawów chorych zatok. Katar zatokowy powstaje w wyniku zapalenia śluzówki nosa – wówczas błona śluzowa w zatokach produkuje wydzielinę oczyszczającą i nawilżającą zatoki. W stanie zapalnym jednak dochodzi do obrzęku i wydzielina nie ma jak wydostać się do jamy nosowej i zalega w zatokach. Jeśli katar utrzymuje się dłuższy czas, towarzyszą mu bóle głowy, zaburzenia węchu, ból w okolicach nosa, oczu i ogólne uczucie osłabienia, do tego wydzielina z nosa jest gęsta i śluzowo-ropna, najprawdopodobniej doszło do zapalenia zatok i niezwłocznie należy rozpocząć leczenie.

Sposoby na katar zatokowy

W przypadku kataru zatokowego należy zadbać o stale oczyszczanie nosa – potrzebny do tego będzie izotoniczny roztwór soli morskiej. Preparat bez problemu można zakupić w aptece, jego aplikacja jest łatwa i wygodna, samo rozpylanie trwa kilka sekund i najlepiej wykonywać je dwa razy na dobę. Preparat soli morskiej jest bezpieczny i może być stosowany u dzieci, jak i przez kobiety w ciąży.

Warto połączyć domowe sposoby na zapalenie zatok i leczenie kataru ze środkami przeznaczonymi do leczenia górnych dróg oddechowych, które zawierają pseudoefedrynę – substancję leczniczą, która jest ratunkiem dla zatkanych zatok oraz kataru zatokowego. Pseudoefedryna zmniejsza objawy stanu zapalnego błony śluzowej, udrożnia nos i ujścia zatok, pozwala swobodnie oddychać. Preparaty do leczenia zapalenia zatok zawierają również substancje przeciwbólowe, jak ibuprofen, które pomagają uśmierzyć uporczywy i nasilający się ból. Co istotne, efekty są niemal natychmiastowe. Więcej o lekach z pseudoefedryną można poczytać tutaj: https://www.acatar.pl/leczeniezapaleniazatok.html.

Jak leczyć zapalenie zatok domowymi sposobami?

Należy mieć na uwadze, że domowe sposoby pomagają tylko załagodzić objawy stanu zapalnego zatok w postaci kataru zatokowego, bólu w okolicach nosa, a także bólów głowy szczególnie przy schylaniu lub wysiłku. Jeśli wszystkie te dolegliwości będą się nasilać oraz trwać dłużej niż 5 dni, należy podjąć kompleksowe leczenie zapalenia zatok i skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje chorobę oraz przepisze odpowiednie leki, które pozwolą ją całkowicie wyeliminować.

  1. Ciepłe kompresy z soli leczniczej pomogą oczyścić nos. Wystarczy zakupioną w aptece sól jodowo-bromową podgrzać na patelni (kilka garści), przełożyć do woreczka lub ściereczki i przyłożyć do czoła. Taka sól ma jedną ważną zaletę – uwalniane związki jodu i bromu wyraźnie i szybko oczyszczają nos.
  2. Okłady z grochu, które pozwolą zwalczyć ból w okolicach nosa oraz udrożnić zatoki. Do bawełnianego woreczka lub skarpetki należy wsypać kilka łyżek grochu i rozgrzać je potem w piekarniku w temperaturze 60 stopni. Ciepły kompres można przykładać nawet kilka razy dziennie do bolących miejsc. Innym sposobem, równie skutecznym, jest zastosowanie kminku – tutaj nie trzeba już go podgrzewać, wystarczy kilka ziaren czarnego kminku zawinąć w szmatkę, przyłożyć do nosa i głęboko oddychać.
  3. Kojące inhalacje, które przyniosą ulgę i pomogą w oddychaniu. Wystarczy przygotować płyn składający się z litra wody i około siedmiu łyżeczek soli, który następnie należy podgrzać (nie gotować) i pochylić się nad nim. Dla zwiększenia efektu można dodać torebkę herbatki miętowej, zioła (najlepiej rumianek) lub kropelkę olejku mentolowego. Inhalacje powinny odbywać się codziennie, minimum przez 4 dni i trwać około 10 minut. Warto również stosować płukanie gardła letnią wodą z solą – wówczas do szklanki wody wystarczy dodać szczyptę soli.
  4. Czosnek i cebula w postaci surowej również przyniosą upragnione ukojenie. Nie trzeba przygotowywać naparów czy inhalacji, wystarczy wąchać rozkrojoną cebulę lub rozgnieciony czosnek. Jeśli jednak zapach zacznie podrażniać oczy, należy przerwać kurację.
  5. Zioła zmniejszą zapalenie w zatokach i udrożnią nos. Można przygotować specjalne napary lub stosować je do inhalacji. Zioła na zatoki to między innymi ziele fiołka trójbarwnego, owoce czarnego bzu, mięta, owoc dzikiej róży, kora wierzby.

To tylko garść porad dotyczących zapalenia zatok i ich leczenia domowymi sposobami. Można listę jeszcze rozbudować na przykład o picie rozgrzewających herbat i naparów ziołowych, szczególnie herbaty imbirowej, a także nalewek na przykład z czarnego bzu czy z dodatkiem czosnku. Wszystkie te sposoby łączy jedno – to sprawdzone metody, które pozwalają zmniejszyć ból, wyleczyć katar zatokowy i leczyć zatoki bez wychodzenia z domu i bez zastosowania antybiotykoterapii, którą należy jednak podjąć, kiedy tradycyjne sposoby nie przyniosą efektów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany