Samochód, czy to osobowy, czy dostawczy, jest dużym kosztem dla kupującego.  Jeżeli nie stać Cię na zakup, możesz zdecydować się na kredyt. Dowiedz się, jaki rodzaj kredytu będzie dla Ciebie korzystniejszy: standardowy czy balonowy?

Kredyt na samochód z ratą standardową

Po podpisaniu umowy o kredyt z wybranym bankiem jesteś zobowiązany regularnie uiszczać kolejne raty (zgodnie z harmonogramem spłaty, który otrzymasz od pracownika banku). Gdy opłacisz ostatnią, staniesz się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Możesz go sprzedać, możesz go również w dalszym ciągu użytkować. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, musisz mieć świadomość, że na takiej transakcji możesz stracić. Zakładając, że kredyt spłacałeś np. przez 5 lat, to wartość samochodu znacznie spadła i nie uzyskasz dobrej ceny za jego sprzedaż.

Gdy użytkujesz samochód, na który zaciągnąłeś kredyt, musisz we własnym zakresie pokrywać wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem w należytym stanie technicznym. Będziesz musiał zapłacić nie tylko za przeglądy, lecz także za wszelkie naprawy.

Kredyt na samochód z ratą balonową

Czym jest kredyt balonowy? To forma kredytowania, w której wykorzystuje się wysoką wartość rezydualną (resztową/końcową) pojazdu. Jak to działa? Klient wpłaca na początek np. 10% wartości samochodu, kolejne np. 50% procent spłaca w miesięcznych ratach. Na końcu pozostaje mu ostatnia rata – balonowa, przykładowo wysokości 40%. Jest ona wyższa niż raty miesięczne – wynosi zwykle ok. 20-40% wartości pojazdu. W praktyce oznacza to, że przez okres kredytowania płaci się dość niskie raty, a ostatnia jest najwyższa. Co istotne, raty balonowej nie trzeba spłacać – można zwrócić samochód dealerowi i zmienić na nowy w ramach kolejnej umowy. Można również spłacić ostatnią ratę balonową i zatrzymać auto.

Kredyty balonowe są zwykle udzielane na krótkie okresy – zazwyczaj na 36 lub 48 miesięcy.

Kredyt na samochód z ratą balonową dotyczy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. To ty decydujesz, czy zależy Ci na pojeździe prosto z salonu, czy chcesz używany samochód, ale w dobrym stanie i gruntownie sprawdzony pod kątem technicznym.

Jakie są najważniejsze zalety kredytu balonowego? To przede wszystkim dobra forma finansowania zakupu samochodu dla osób, które planują często zmieniać auta. Jest to też przystępna propozycja cenowa – raty są niższe w porównaniu do tradycyjnego kredytu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany