Krew w kale to zawsze niepokojący objaw, który należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Najczęściej jest oznaką chorób układu pokarmowego, a zdecydowanie najgroźniejszy w tym wypadku może być rak jelita grubego. Jaka jest przyczyna krwi w stolcu i na jaką chorobę może wskazywać?

Jeżeli zauważymy krew w kale, nie wolno zwlekać z reagowaniem. W większości przypadków przyczyną jest krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Inną przyczyną krwi w stolcu mogą być żylaki w przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Jakie są najczęstsze przyczyny krwi w kale?

Jedną z przyczyn mogą być hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. Właśnie w taki sposób objawia się przerost splotów żylnych w okolicy odbytu oraz dolnej części odbytu, który powstaje z powodu niewydolności żylnej. Objawami są ból oraz świąd, a także krew w kale i pieczenie w trakcie wypróżniania się. W przypadku hemoroidów możemy ratować się preparatami dostępnymi bez recepty w aptece, warto jednak udać się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykluczyć możliwość innych schorzeń.

Zdecydowanie najpoważniejszą przyczyną krwi w stolcu może być rak jelita grubego. Złośliwe zmiany powodują krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W takich wypadkach krew znajdziemy nie tylko w stolcu, ale również ślady na bieliźnie. Aby zbadać dokładną przyczynę krwawienia, kontakt z lekarzem powinien być pilny!

To jednak nie wszystkie przyczyny krwi w stolcu. Na podłożu stanu zapalnego mogą tworzyć się owrzodzenia w błonie śluzowej jelita grubego, co jest objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Kolejną przyczyną pojawienia się śluzowatej krwi w kale jest choroba Leśniowskiego-Crohna, której towarzyszą również bóle w prawej części podbrzusza i ropień. Krew w stolcu może się pojawiać przy chorobie wrzodowej, oraz wszelkich stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Krew w kale, zwłaszcza, jeżeli wypróżnienia są częste i wodniste, może wywołać również infekcja bakteryjna. Krwawa biegunka powinna ustąpić po kilku dniach, ale jeżeli tak się nie stanie, należy reagować i skonsultować się z lekarzem.

Krew utajona w stolcu

Krew utajona w kale to taka, której nie widać gołym okiem, ale wykrywa się ją w badaniach laboratoryjnych. Może być to jednym z objawów raka jelita grubego, a szczególnie zaniepokoić powinny nas takie objawy jak przewlekłe bóle brzucha, zaparcia i biegunki, uporczywe wzdęcia i gazy, a czasem nawet refluks. Właśnie wtedy lekarz powinien zlecić badania na krew utajoną, które wykonuje się najczęściej poprzez odbyt.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany