Smoki, potwory, złoczyńcy – dzieci podczas zabaw uczą się pokonywania trudności i rozwiązywania problemów. Na szczęście w świecie dziecka wszystkie groźne przygody kończą się dobrze. Jest jednak walka, której nasze maluchy nie są w stanie wygrać w pojedynkę. Ich zdrowie jest w naszych rękach!

Niedobór witaminy d – skąd się bierze?

Gdy okazuje się, że dziecko cierpi na niedobór witaminy d, wielu rodziców reaguje niedowierzaniem: przecież ich maluch doskonale się odżywia, spędza czas na świeżym powietrzu, jak to możliwe, że mu czegoś brakuje?!

Niestety, zapewnienie organizmowi dziecka odpowiedniej ilości witaminy d wyłącznie poprzez pokarm oraz z jej naturalnego źródło – słońca – jest pod naszą szerokością geograficzną praktycznie niemożliwe. Zbyt mała ilość słonecznych miesięcy w ciągu roku, dieta uboga w produkty rybne, brak ruchu na świeżym powietrzu, ogromne zanieczyszczenie powietrza w większości polskich miast oraz otyłość przyczyniająca się do nieprawidłowego metabolizmu witaminy d sprawiają, że niedobór witaminy d stał się zjawiskiem powszechnym nie tylko w Polsce, ale także w wielu rozwiniętych krajach europejskich.

Groźne skutki niedoboru witaminy d u dzieci

Najbardziej znanym skutkiem niedoboru witaminy d u dzieci jest krzywica – groźna choroba rozpoznawana zazwyczaj między 3. miesiącem a 2. rokiem życia, polegająca na zaburzeniach wzrostu kości, prowadząca do znacznych i często nieodwracalnych zniekształceń takich jak deformacja kończyn czy skrzywienia kręgosłupa.

Dzieci mające niedobór witaminy d już w młodym wieku, w przyszłości będą częściej zapadać na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca i miażdżyca oraz układu kostno-mięśniowego jak osteoporoza. Witamina d ma również ogromny wpływ na układ odpornościowy dziecka.

Specjaliści są zgodni: suplementacja witaminy d u dzieci i niemowląt jest konieczna dla ich prawidłowego rozwoju – szczególnie od października do kwietnia, gdy światła słonecznego jest bardzo mało. Lekarze radzą jednak, aby dzieci przebywające przez większość dnia w zamkniętych pomieszczeniach przyjmowały witaminę d przez cały rok. Zalecana dawka w pierwszym roku życia to 400 j.m. Każdorazowe zmniejszenie lub zwiększenie dawki należy jednak skonsultować z lekarzem.

Starszym dzieciom warto dawać dobry przykład i całą rodziną rozpocząć walkę z groźnym, niewidocznym gołym okiem przeciwnikiem, codziennie przyjmując witaminę d.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany