Optymalizacja przestrzeni powierzchni magazynowej zapewnia jej funkcjonalność i znacząco zmniejsza zużycie energii pracowników. Dobrze zagospodarowane wnętrze hali oznacza prostszy wyładunek, przechowywanie oraz wysyłanie zamówionych towarów do odbiorców.

Przestrzeń komunikacyjna na terenie hali magazynowej

Już na etapie planowania zabudowy przestrzeni magazynu konieczny jest przemyślany wybór sprzętu używanego na jego terenie i znajomość jego wymagań przestrzennych. Nowe bądź używane wózki widłowe elektryczne poruszają się po korytarzu roboczym. Dlatego właśnie tak istotne jest rozmieszczenie odpowiednio długich i szerokich ścieżek do ich przejazdu, umożliwiających pracownikom ich swobodną i bezpieczną obsługę.

Rodzaje regałów magazynowych

Określenie rodzaju towarów przechowywanych na terenie powierzchni magazynowej to pierwszy krok przed zakupem regałów do wnętrza. Ważne są zarówno ich wymiary, jak i maksymalne obciążenie i materiał wykonania. Można wybierać chociażby spośród półek i regałów, stojaków, systemów przesuwnych, karuzeli. Sposób przechowywania towarów jest bezpośrednio powiązany ze sprzętem używanym do jego rozładunku i transportu po magazynie.

Strefa przyjęć towaru

Obszar wokół ramp wyładowczych nazywany jest strefą przyjęć. Odbywa się tam wyładunek towarów z samochodów dostawczych oraz sprawdzenie ich zgodności z wydrukowanym zamówieniem. Zostają one również przyjęte do magazynu: posortowane, przepakowane i oznaczone zgodnie z obowiązującym na terenie hali systemem organizacyjnym.

Strefa składowania

Powierzchnia strefy składowania uzależniona jest od rodzaju oraz technologii składowania towaru. W jej obrębie wydziela się specjalne podstrefy przeznaczone dla dóbr do przechowywania długoterminowego i krótkoterminowego. Są one stale kontrolowane, a warunki składowania towarów ściśle sprawdzane przez wyznaczonych pracowników, którzy muszą mieć do nich nieograniczony dostęp.

Strefa wydań towarów

Umieszczenie strefy wydań towarów należy zaplanować możliwie blisko strefy przyjęć. Często są one połączone. Kompletne zamówienie dla odbiorcy jest przemieszczone do wydania z magazynu. Następnie odbywa się załadunek partii towaru na środki transportu.

Dodatkowe obszary na terenie magazynu

Niezbędne elementy przestrzeni magazynowej zapewniające jej sprawne funkcjonowanie to:

  • przestrzeń administracyjna,
  • obszar socjalny,
  • droga ewakuacyjna,
  • obszary ochrony przeciwpożarowej,
  • miejsce ładowania akumulatorów,
  • przyległy postój dla środków transportu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany