Jeszcze do niedawna zdarzało się spotkać osoby, które dzisiaj bez wyrzutów sumienie możemy nazwać technokratami. Zarzekali się oni, że nigdy nie wejdą w posiadanie telefonu komórkowego, że to swoistego rodzaju smycz, na której nie dadzą się uwiązać.

Dzisiaj, takie stanowisko to rzadkość – z telefonów komórkowy korzystają teraz nie tylko młodzi ludzie w wieku szkolnym oraz biznesmeni. Także i osoby w wieku podeszłym oraz dzieci w wieku przedszkolnym nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez tego gadżetu, a jego obsługę nowi obywatele tego świata pojmują jeszcze zanim postawią swój pierwszy w życiu krok.

Życie z telefonem

Telefony komórkowe, zwane w naszym kraju także telefonami gsm, na dobre rozpanoszyły się w naszych domach. Kiedyś faktycznie służyły nam tylko i wyłącznie do nawiązania szybkiej łączności i załatwienia najbardziej pilnych spraw podczas pobytów w terenie. Dzisiaj to prawdziwe narzędzie, które dla większości użytkowników, stanowi o wiele więcej niż telefon. Ale trudno też porównywać pierwsze, bardzo toporne, ciężkie i brzydkie telefony gsm do współczesnych, nowoczesnych i naszpikowanych technologiami oraz oprogramowaniem smartfonów. Droga, jaką w ciągu kilkunastu ostatnich lat przeszła telefoniczna ewolucja, jest doprawdy imponująca.

Ze wszystkich godzin jakie obecnie spędzamy z naszymi telefonami komórkowymi najmniej czasu zajmują nam rozmowy oraz korespondencja esemesowa – znacznie więcej czasu spędzamy na graniu, sprawdzaniu internetu, odczytywaniu maili, buszowaniu po mediach społecznościowych oraz na korzystaniu z niemałej ilości aplikacji. Telefon towarzyszy nam od wczesnych godzin porannych aż do późnonocnych, gdy przed snem rzucamy jeszcze ostatnie tęskne spojrzenie na aplikacje związane z Facebookiem oraz Instagramem. Czy można w tej sytuacji mówić już o swoistego rodzaju uzależnieniu?

Prawie jak narkotyk

Naukowcy trąbią na alarm. Współczesne społeczeństwo jest uzależnione od korzystania ze smartfonów. Najwięcej czasu, bo nawet do 10 godzin dziennie, na korzystanie z telefonu poświęca młodzież w wieku gimnazjalnym oraz licealnym (prym w tym wypadku wiodą dziewczyny). Nieco mniej, bo w okolicach 3-5 godzin, spędzają na zabawach z telefonem dorośli. Zatrważające dane, zwłaszcza jeśli porównujemy do kilkukrotnie niższych wyników sprzed zaledwie kilku lat. Naszych przodków zapewne zatrwożyłoby to, jak wiele aspektów naszego życia uzależniliśmy od telefonicznych aplikacji. Od porannego sprawdzenia pogody i ruchu na drodze, poprzez krótkie zerknięcie w Google podczas wizyty w toalecie lub staniu w sklepowej kolejce, aż po samochodową nawigację i zamawianie pizzy. Ilość spraw jakie załatwia i czynności jakich wykonujemy za pomocą smartfonów jest równocześnie zachwycająca i zatrważająca. Amerykańskie badania dowodzą, że z telefonów korzystamy nawet podczas prowadzenia samochodu (7 na 10 Amerykanów) i uprawiania seksu (co dziesiąty obywatel Stanów Zjednoczonych). Większość badanych przyznaje się także, że czuje się niekomfortowo gdy telefonu nie mają w zasięgu wzroku oraz wpada w panikę gdy odkrywa, że pozostał on w domu.

Cicha woda

Lekarze oraz psychologie uprzedzają, że korzystanie w tak niewielkim stopniu ze zdobyczy techniki tylko z pozoru wygląda na niewinną o nie szkodliwą rozrywkę. W rzeczywistości może przynieść sporo szkód zarówno zdrowotnych jak i mentalnych oraz społecznych. Niektóre z nich ujawnią się dopiero po wielu latach, innych nawet nie wiążemy z częstym korzystaniem z telefonów komórkowych. Najbardziej podatne na szkodliwe wpływy smartfonów są dzieci i młodzież ale problem dotyczy także o dorosłych. Nadużywanie telefonicznych aplikacji prowadzi często do zaburzeń zachowań społecznych, zniechęca do aktywność fizycznej a także wpływa ujemnie na fale mózgowe. Według naukowców może też prowadzić do rozwoju nerwic lękowych, depresji oraz fobii społecznych a także kłopotów z nawiązywaniem kontaktów i interakcji międzyludzkich.

Na szczęście nie musimy rezygnować z korzystania z telefonów komórkowych. Wystarczy tylko nieco ograniczyć ich wpływ na nasze codzienne życie, tym samym znacznie skracając czas spędzany w wirtualnej, smartfonowej rzeczywistości. Według przedstawicieli LG,jednego z wiodących producentów telefonów gsm na świecie (http://lg.com/pl/telefony-komorkowe), w przyszłości telefony mają szansę uzależnić nas od siebie jeszcze bardziej. Warto więc nauczyć korzystać się z nich mądrze i nie zapominać o rzeczywistości, tak, żeby móc w pełni docenić techniczne możliwości i ułatwienia jakie płyną z coraz to nowszych technologii pozyskiwanych przez ludzkość.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany