By pozbyć się zbędnego owłosienia wiele osób stosuje tymczasowe metody, po których włoski niestety odrastają. Chcąc zachować gładką skórę na dłużej warto poddać się epilacji. Jest to zabieg, dzięki któremu owłosienie będzie odrastać znacznie wolniej.

Epilacja to zabieg pozwalający usunąć niechciane włoski z dowolnego obszaru ciała. Jest to metoda coraz częściej praktykowana. Stanowi znacznie lepszą alternatywę dla klasycznych metod usuwania włosków – depilacji woskiem, depilacji pastą cukrową czy kremami chemicznymi.

Epilacja niejedno ma imię

Pod pojęciem epilacji należy rozumieć nie jeden, a kilka różnych wariantów zabiegów. Chociaż wykonywane są one różnymi metodami, łączy je jedno: w ten sposób można pozbyć się zbędnego owłosienia na bardzo długi czas.

Obecnie epilacja może być wykonywana jako:

  • depilacja laserowa,
  • elektrokoagulacja,
  • elektroliza,
  • fotoepilacja,
  • ultradźwięki.

W zależności od wybranej metody, różny jest przebieg zabiegu. Niemniej jednak w trakcie dochodzi do usuwania włosków razem z cebulkami. Opóźnia to ich odrost lub sprawia, że owłosienie miejscami nie odrasta wcale.

Epilacja laserowa IPL – na czym polega?

Wśród przeprowadzanych w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej rodzajów epilacji największą popularnością cieszy się laserowe usuwanie owłosienia. Epilacja laserowa IPL pozwala pozbyć się włosków właściwie z każdej partii ciała w krótkim czasie, zapewniając przy tym wysoki komfort. Jest to metoda mniej bolesna w porównaniu z elektrolizą czy diatermią.

Wiązka laserowa o określonej długości fali pochłaniana jest wyłącznie przez ciemne struktury włosa. W efekcie gromadzenia energii cieplnej dochodzi do trwałego uszkodzenia melaniny i komórek rozrodczych włosa. Dzięki temu kolejne włoski nie mają szans na wyrośnięcie, co pozwala cieszyć się gładką skórą przez długi czas.

Warto podkreślić, że epilacja IPL niszczy wyłącznie włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Podczas jednego seansu usuwa się więc ok. 20-30% owłosienia. Pozostałe włosy znajdują się w fazie spoczynku, dlatego koniecznością jest cykliczne powtarzanie zabiegu – aż do usunięcia trwale wszystkich niechcianych włosków.

Jak przygotować się do laserowego usuwania owłosienia?

Epilacja laserowa jest zabiegiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Zwykle jest ona poprzedzona konsultacją lekarską, ponieważ istnieje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia (np. ciąża, nowotwory skóry, przyjmowanie leków światłouczulających, choroby serca, wszczepiony rozrusznik, skłonność do powstawania bliznowców).

Skóra poddawana zabiegowi powinna być czysta i niczym nie posmarowana. Na kilka dni przed przystąpieniem do epilacji, należy zgolić owłosienie – najlepiej maszynką do golenia. Nie można natomiast usuwać owłosienia woskiem, pęsetą czy depilatorem. Zaleca się również, by wszystkie rany, zadrapania czy wypryski, były zagojone.

Chcąc mieć pewność, że epilacja laserowa przebiegnie sprawnie i bez skutków ubocznych, należy wybrać sprawdzony gabinet medycyny estetycznej, wyposażony w sprzęt najnowszej generacji.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany