Jeśli planujecie dziecko, warto zacząć od nauczenia się obliczania dni płodnych. Ta metoda przyda się także w antykoncepcji.

Po co obliczać dni płodne

Niezależnie od tego, czy jest się aktywną seksualnie, chce się zapobiec ciąży, albo wręcz przeciwnie – zaplanować dziecko, warto obliczyć swoje dni płodne. Dobrze jest generalnie przyjrzeć się cyklowi, trochę „nauczyć się” swojego organizmu. Pozwoli to zauważyć różnego rodzaju ewentualne nieprawidłowości. Warto jest obliczyć dni płodne, obserwować śluz, zwrócić uwagę na to, czy cykl jest regularny.

Oczywiście takie kwestie są bardzo istotne w dwóch konkretnych przypadkach. Po pierwsze, jeśli aktualnie nie chcemy mieć dzieci, a świadomie rezygnujemy z antykoncepcji hormonalnej. Wyliczenie dni płodnych, czy też tak zwana metoda kalendarzyka małżeńskiego jest sposobem na nie zachodzenie w ciążę, jeśli jednak spełnione są pewne warunki. Po pierwsze, istotna jest regularność cyklu. Stosunkowo niewiele kobiet ma okres co równe 28 dni, stąd owulacja może u nich występować również nieregularnie. Ponadto, na cykl miesiączkowy ma wpływ wiele czynników – stres, leki, podróż samolotem. Dlatego stosując tę metodę antykoncepcji, trzeba mieć świadomość jej zawodności.
Z drugiej strony, dokładne wyliczenie dni płodnych może być pomocne przy planowaniu dziecka. Oczywiście, podobnie jak przy zabezpieczaniu się przed ciążą, trzeba pamiętać, że nie jest to niezawodna metoda, jednakże może ona znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Najlepiej sprawdza się obliczenie dni płodnych, połączone z obserwacją śluzu i mierzeniem temperatury.

Jak obliczać dni płodne

Generalnie mówi się, że dni płodne występują w połowie cyklu. Jest to jednak bardzo ogólne stwierdzenie. Żeby policzyć kiedy mniej więcej występuje owulacja i ustalić kalendarz dni płodnych trzeba znać długość swojego cyklu. Pierwszy dzień dni płodnych to wynik równania – od najkrótszego cyklu odejmujemy 18 dni. Ostatni dzień dni płodnych z kolei liczymy, od najdłuższego cyklu odejmując 11. Jeśli obawiamy się, że nasze obliczenia mogą być niedokładne, ponieważ na przykład nie prowadzimy dokładnego kalendarza miesiączek, warto skorzystać z kalkulatora dni płodnych, dostępnego na stronach internetowych. Wpisujemy tam datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu, dzięki czemu uzyskujemy przewidywaną płodność w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

2 komentarze

 1. Aga

  Ja stosuję metodę objawowo-termiczną. Pomagam sobie cyclotestem – komputerem cyklu specjalnie stworzonym do tej metody.

  Odpowiedz
  • Aga

   Też wyznaczam sobie dni płodne, ale nie mam komputera a mikroskop owulacyjny – Afrodytę. Jest na ślinę przez co jest bardzo prosty w użyciu.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany