Jedną z niewielu rzeczy, których obawiają się kobiety jest menopauza. Chociaż to nieodłączny etap ich okresu dojrzewania to często nie wiedzą jak sobie z nim poradzić.

Aby wiedzieć jak sobie z nią radzić, trzeba najpierw poznać swojego nowego przyjaciela. Menopauza to czas, w którym ciało kobiety przechodzi ze stanu płodności w fazę niepłodną. Fachowo określa się go jako ostatnią miesiączkę. Ten etap następuje dopiero po roku od nie pojawienia się krwawienia i najczęściej przypada na kobiety w wieku 45-50 lat.

Okres przed menopauzą określa się mianem klimakterium. Może trwać nawet od 5 do 10 lat. Dlatego też ważne jest, aby kobieta przeżywała ten czas w atmosferze komfortu fizycznego i psychicznego.

Stopniowe wygasanie aktywności jajników powoduje duże zmiany w gospodarce hormonalnej, tj. coraz mniejsza ilość produkowanych estrogenów. Najczęściej występującymi objawami klimakterium są: fale gorąca, zimne dreszcze, nocne poty, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, zmienne nastroje czy problemy z zasypianiem. Więcej można przeczytać na hydrovag.pl.

Te fizyczne oznaki mogą bardzo utrudnić życie każdej kobiecie. Często towarzyszą im także nadmierna drażliwość, przygnębienie, a czasami nawet stany depresyjne. Pojawienie się menopauzy może wiązać się z kolejnym nieprzyjemnym doświadczeniem – suchością pochwy.

W skutek niższego poziomu estrogenu w organizmie oraz mniejszej ilości uwalnianych jajeczek może wystąpić dyskomfort narządów płciowych u kobiet. Jest to szczególnie uciążliwe podczas stosunku. Suchość pochwy może doprowadzić do bóli, otarć i uszkodzeń nabłonka.

Jednak klimakterium nie oznacza od razu dramatu w życiu każdej kobiety. Na rynku istnieje wiele specjalistycznych produktów nawilżających pochwę i wspomagających jej regenerację, tj. globulki. Ale to nie wszystko. Aby komfortowo przeżyć menopauzę należy ją najpierw… zaakceptować.

To naturalny etap w życiu każdej kobiety. Nie da się go uniknąć, więc nie pozostaje nic innego jak właśnie akceptacja. Żeby okres około, a później samej menopauzy, był nieco przyjemniejszy trzeba zmienić swoje nawyki. Zwiększyć dawkę ruchu, zbilansować swoją dietę i dbać o to, aby całe ciało było nawilżone.

Na uderzenia gorąca zaleca się napar z szałwii, a dla ukojenia nerwów – melisę. Jednak, gdy i te sposoby zaczynają zawodzić należy sięgnąć po artylerię w postaci hormonalnej terapii zastępczej, nazywanej HTZ. Aby podjąć taką decyzję warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy faktycznie jest ona potrzebna.

HTZ to dostarczanie organizmowi brakujących hormonów, w taki sposób, aby zminimalizować objawy menopauzy. To interesująca odpowiedź na objawy klimakterium, która będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie rozpoczęta w odpowiednim momencie. Co ciekawe, istnieje niewiele przeciwwskazań dotyczących HTZ, co z kolei pokazuje, że ta metoda jest również bezpieczna.

Menopauza to czas, który należy spędzić w komforcie psychicznym i fizycznym. O tym, jak będzie to wyglądało każda kobieta musi zdecydować sama. Czy wybierze zdrowszy i aktywniejszy styl życia, czy podda się nieuniknionym objawom klimakterium

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany