O tym, jak wybrać używany samochód na ogół przekonujemy się na podstawie własnych błędów z przeszłości. Nie musi tak jednak być. Rynek aut z „drugiej ręki” jest niezwykle zróżnicowany i można na nim znaleźć naprawdę korzystne oferty. Poszukując używanego auta należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, wśród których prym wiedzie zasada ograniczonego zaufania. Jak kupić samochód, żeby nie żałować decyzji?

Argumentem przemawiającym za zakupem auta używanego dla większości pozostaje niższa, niż w przypadku nowego modelu, cena. Mimo tego jednak, nie należy się sugerować jedynie kwotą, która może osiągać równowartość nawet kilkuletnich zarobków. Warto pamiętać, że nawet nowy samochód traci w przeciągu pierwszych lat użytkowania nawet do 50 proc. swojej wartości rynkowej. Dla potencjalnego nabywcy najistotniejszy jest jednak jego stan techniczny oraz przebieg. Częściowo, niestety, trzeba tutaj zawierzyć sprzedawcy. Jednakże ogólnej „inspekcji” można dokonać także samodzielnie.

Oględziny używanego auta muszą być skrupulatne – nie warto dokonywać ich samodzielnie. Ryzyko, z jakim musimy się liczyć to szansa na zakup auta z wyższym przebiegiem, niż ten deklarowany, będącego w gorszym stanie technicznym (np. po wypadku), czy wymagającego dodatkowych napraw bądź uiszczania kosztów związanych z prawnymi wadami. Prócz stanu technicznego niezwykle istotne jest również posiadanie przez sprzedawcę kompletu dokumentów. Należy też pamiętać o tym, iż najlepsze oferty często przyciągają zawodowych handlarzy – to oni mogą z nich skorzystać jako pierwsi, mimo tego, że konsumenci indywidualni posiadają teoretycznie uprzywilejowaną pozycję.

Gdzie poszukiwać ofert?

Z pewnością warto sprawdzić, czy znajomi bądź członkowie rodziny nie planują właśnie sprzedaży. Jako jednak, że takie okazje są rzadkie pozostaje zakup od prywatnego sprzedawcy, na giełdzie samochodowej bądź w komisie przy autoryzowanym salonie. Ostatnia opcja ma wiele zalet – samochody są w dobrym stanie technicznym, posiadają niezbędną dokumentację (m.in. książki serwisowe, sprawdzoną historię auta etc.), nie ma też problemów ze znalezieniem części zamiennych. Mankamentem pozostaje niestety dużo wyższa cena, a także nieczęsto występujące „okazje”.

jak wybrac uzywany samochod

Zakup od prywatnego sprzedawcy jest więc możliwością najczęstszą – również ze względu na koszty. Tutaj trzeba zachować ostrożność i zweryfikować wiarygodność oferenta. Niepokoić powinny m.in. krótki czas zarejestrowania pojazdu na sprzedawcę (bądź brak rejestracyjnych dokumentów), brak dostępu do historii auta, zniszczone nadwozie bądź rama. Większość używanych pojazdów na rynku przeszła naprawy karoserii – to naturalna kolej rzeczy. Jednak gruba warstwa szpachli w strategicznych miejscach, ślady napraw w miejscach mocowania drzwi, na dachu mogą sugerować, iż auto uczestniczyło w poważniejszej kolizji. Warto zwrócić też uwagę na sposób pracy skrzyni biegów oraz układu hamulcowego. Poza osobą towarzyszącą na oględziny warto zabrać miernik lakieru. Wbrew pozorom, nie jest to narzędzie drogie czy trudnodostępne, a pomaga odkryć wybrakowanie karoserii.

Jeszcze przed zakupem trzeba dokonać podstawowych kalkulacji – m.in. tych dotyczących ubezpieczenia. Nie jest tajemnicą, że w przypadku polisy dla samochodu używanego przyjdzie nam zapłacić więcej. Dodatkowo trzeba być przygotowanym na częstsze naprawy, zwłaszcza, iż gwarancja już nas nie obowiązuje. Mimo to istnieje mnóstwo powodów, dla których decydujemy się na jeden ze sposobów, jak wybrać używany samochód. Rozwiązanie takie ma nie tylko zalety ekonomiczne, choć to one przeważają.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany