Bóle brzucha mogą mieć różne pochodzenie. Dolegliwości menstruacyjne, niestrawność, nadwrażliwość jelit, wyrostek, a może zapalenie trzustki? Czasami bardzo trudno jest rozpoznać, czy tylko zjedliśmy zbyt obfitą kolację czy może dopadła nas poważniejsza choroba. Leczenie uzależnione jest zatem od prawidłowo postawionej diagnozy. Dlatego też nie zwlekaj! Zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Ostry ból a przewlekły

Jeśli odczuwamy ostry i silny ból, to być może wynika on z takich chorób, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit lub zaostrzenie choroby wrzodowej. Ostra choroba występuje nagle. Wymaga najczęściej interwencji chirurgicznej. Natomiast przewlekły i stały ból oznacza często tak zwany zespół jelita drażliwego.

Diagnoza lekarska powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Podczas badania wstępnego lekarz z pewnością będzie uciskał nasz brzuch. Jeśli przykładowo ból nasila się po zmniejszeniu ucisku, wówczas jest to objaw Blumberga. Tego typu symptom pojawia się przy ostrym zapaleniu otrzewnej.

Jeśli zaś ostry ból zlokalizowany jest nad pępkiem, w środkowej części jamy brzusznej, w takim wypadku istnieje podejrzenie zapalenia trzustki. Zazwyczaj choroba jest następstwem kamicy żółciowej lub nadmiernego spożywania alkoholu. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednim momencie (t.j. nie zgłosimy się na pogotowie), wtedy można doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, znacznego spadku ciśnienia, zaburzeń oddechu, wstrząsu, a nawet do martwicy tkanek.

Oprócz ostrego zapalenia trzustki, występuje także jego przewlekły odpowiednik. Bóle pojawiają się w takich samych miejscach, jak przy ostrym zapaleniu trzustki, jednak charakter dolegliwości jest nieco inny. W takiej sytuacji chory przechodzi przez okresy poprawy i pogorszenia stanu zdrowia. Schorzenie wzmagane jest także przez nadmierne spożywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów. Aby stan zdrowia uległ znacznej poprawie, wówczas należy koniecznie wyeliminować czynniki chorobotwórcze. Lepsza kondycja jest możliwa do osiągnięcia poprzez stosowanie diety o obniżonej zawartości tłuszczu. Sprawdza się stara zasada: jedz mniej, lecz często!

Kobiece dolegliwości

Przedstawicielki płci pięknej narzekają najczęściej na ból brzucha pojawiający się podczas pierwszych dni menstruacji. Każda kobieta zupełnie inaczej przechodzi przez ten trudny czas. Dolegliwościom bólowym brzucha towarzyszą również inne nieprzyjemne symptomy. Zaliczymy do nich między innymi bóle głowy, ból w dolnej części pleców, wzdęcia, rozdrażnienie, problemy trawienne, ogólne osłabienie, niekiedy stany depresyjne oraz wrażliwość na zmiany temperatury.

Ból menstruacyjny zlokalizowany jest w podbrzuszu. Jakie są jego przyczyny? Otóż wrażenia bólowe związane są ściśle ze skurczami mięśni gładkich macicy, a także sąsiadujących z nimi narządów. Jeśli w ciele zdrowej kobiety nie dojdzie do zapłodnienia, wówczas nadbudowana śluzówka macicy musi oderwać się od jej ścianek i wydostać poza obszar kobiecego ciała. Skurcze mięśni gładkich znacznie umożliwiają ten proces. Nasilenie dolegliwości bólowych skontaminowane jest z takimi czynnikami, jak zmiany hormonalne, niedobór magnezu, a także niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych, a także witaminy B7.

Zmniejszenie bólu menstruacyjnego jest możliwe po zastosowaniu produktu leczniczego łagodzącego skurcze mięśni gładkich. Przykładowo takim produktem leczniczym jest Buscopan (link do szczegółowych informacji: http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/bol_menstruacyjny/bol_menstruacyjny.html). Zanim jednak skorzystamy z jego właściwości, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą. Preparatu nie można stosować z takimi problemami, jak: nużliwość mięśni, niedrożność w obszarze przewodu pokarmowego lub dróg  moczowych, patologiczne poszerzenie jelita grubego itp.

Problemy trawienne

Problemy trawienne pojawiają się w sytuacji nadmiernego przejedzenia. Najczęściej odczuwamy nudności, zawroty głowy, wzdęcia, bóle głowy, wymioty, trapi nas biegunka i nadmierne wydzielanie gazów. Sposoby na ból brzucha tego typu wymagają przede wszystkim konsekwencji. W dłuższej perspektywie warto przejść na lekkostrawną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Przy kłopotach trawiennych pomogą również herbatki ziołowe, na przykład z mięty, rumianku, melisy lub szałwii.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany