Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Aż 75 procent kobiet przyznaje, że przynajmniej raz w życiu przechodziły grzybicze zapalenie okolic intymnych. Chociaż leczenie zwykle jest proste i szybko przynosi rezultaty, nie należy z nim zwlekać – nieleczona grzybica może prowadzić do poważnych powikłań. Jak ją rozpoznać i co zrobić, gdy objawy mocno dają nam się we znaki?

Grzybica, czyli co?

Grzybica pochwy to nic innego, jak drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy, za które odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Candida albicans, namnażające się w mikroflorze pochwy. Choć grzybicą możemy się zarazić, znacznie częściej do zakażenia dochodzi wskutek grzybów już bytujących w naszym organizmie. Zaburzono mikroflora bakteryjna pochwy sprawia, że bariera ochronna zostaje przerwana, a rozmnażające się w pochwie grzyby powodują infekcję. Drożdżaki Candida znajdują się we florze bakteryjnej pochwy również zdrowych kobiet, jednak o ile jest zachowana jej równowaga, nie wywołują żadnych dolegliwości i nie trzeba ich eliminować.

Objawy

Do najczęstszych objawów grzybicy należy uporczywy świąd i upławy. Pierwszym sygnałem świadczącym o grzybicy pochwy, może być zmiana jej wydzieliny. Niepokoić powinna biała, o grudkowatej konsystencji i słodkawym zapachu. Wydzielina z pochwy zdrowej kobiety, w zależności od fazy cyklu, jest bezwonna, lekko biaława lub przejrzysta. Zaczerwienione, obrzęknięte wargi sromowe i uczucie suchości to kolejne symptomy infekcji. Co jeszcze może o niej świadczyć? Bolesność odczuwana po stosunku, częste oddawanie moczu i towarzyszący mu dyskomfort. W przewlekłej postaci zakażenia, objawami grzybicy mogą być bolesne miesiączki, zapalenie jajników i nerek. Szacuje się, że nawet u 55 procent infekcja może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie badań kontrolnych to podstawa.

Leczenie

Grzybicze zakażenie pochwy wymaga konsultacji z lekarzem. Nieleczone może prowadzić do powikłań i – co zdarza się bardzo często – nawrotów. Nawet, jeśli domowe sposoby przyniosą efekt, a przykre dolegliwości ustąpią, nie oznacza to, że jesteśmy zdrowe. Ginekolog przepisze nam leki łagodzące objawy i zaleci badanie laboratoryjne, tzw. antymykogram. Pozwoli ono dostosować leczenie do konkretnego rodzaju patogenu. Przyjmowane doustnie lub dopochwowo leki sprawiają, że infekcja ustępuje. Leczenie zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni. Najczęściej grzybicę leczy się lekami azolowymi lub zawierającymi nystatynę. Uzupełnieniem leczenia jest przyjmowanie preparatów probiotycznych i odpowiednia pielęgnacja. W przypadku zakażenia powinnyśmy stosować łagodne, delikatne żele do higieny intymnej, o właściwościach łagodzących i przeciwbakteryjnych. Ważne, aby wybierane przez nas preparaty posiadały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Znajdziemy je m.in. na piramidazdrowiaintymnego.pl, a także w aptekach internetowych i stacjonarnych. Terapię należy doprowadzić do końca, bowiem jej przerwanie narazi nas na szybki nawrót choroby, która może przejść w stan przewlekły. Przyjmowanie leków i cierpliwe stosowanie się do lekarskich zaleceń, przyniesie najlepsze rezultaty i jednocześnie zminimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości. Pod żadnym pozorem nie powinnyśmy leczyć się na własną rękę – konsultacja z lekarzem to podstawa!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany