Obecnie alergie zostały uznane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Pokarmowe nietolerancje sprawiają, że jedzenie niektórych z pokarmów może się zakończyć nie tylko dolegliwościami natury gastrycznej czy objawami dermatologicznymi, ale nawet wstrząsem anafilaktycznym. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny, bowiem bez podjęcia interwencji na czas może zakończyć się śmiercią. Kuchnia alergika z definicji musi więc być kuchnią eliminacyjną. Nie oznacza to jednak wcale, że nudną. Jaki jadłospis jest optymalnym dla alergików?

Zacznijmy od tego, że diety eliminacyjne są niezwykle zróżnicowane. Pokarmowe nietolerancje obejmują przecież różne rodzaje produktów. Dla jednych kuchnia alergika będzie składać się z dań pozbawionych laktozy, dla innych – to gluten będzie zakazanym składnikiem, jeszcze inne osoby uczulone na orzechy będą musiały usunąć ten produkt z menu. Dieta eliminacyjna jest najistotniejszym elementem leczenia alergii pokarmowej, niezależnie od tego, czy ma ona charakter permanentny czy też przejściowy. Jej celem w długofalowym wymiarze jest przede wszystkim stymulacja układu immunologicznego do pracy.

Kuchnia alergika może polegać na stosowaniu odmiennego typu diet eliminacyjnych – dane grupy żywności mogą być całkowicie bądź częściowo wykluczone. W pierwszym przypadku konkretne produkty są wykluczane z diety na okres kilku tygodni. Jeśli podejrzenia co do alergizowania danych elementów się sprawdzą należy się pogodzić z ich brakiem w diecie. Jeśli jednak trudno jest określić, który składnik generuje objawy alergiczne konieczne jest wprowadzenie diety elementarnej – bardziej restrykcyjnej, choć również nie tak trudnej do stosowania. Osoby uczulone są na bardzo wiele składników muszą zdecydować się na dietę oligoantygenową. Oznacza to, że mogą spożywać jedynie tzw. „bezpieczne”, najmniej alergizujące pokarmy jak niektóre mięsa (drób, jagnięcinę), ryż, kukurydzę i produkty na jej bazie, niektóre warzywa (brokuły, sałatę, szpinak, szparagi, kartofle), niewielkie ilości soli, cukru, octu winnego, oliwy z oliwek a także tarte, ugotowane jabłka. Ponieważ jadłospis ten zakłada małe zróżnicowanie, jest polecany jedynie na ograniczony okres czasu. W dalszej kolejności należy podjąć leczenie farmakologiczne oraz wykonać niezbędne teksty.

Kuchnia alergika

Dieta eliminacyjna po wykonaniu takowych badań nadal może być optymalnie zbilansowana i dostarczać niezbędnych witamin oraz minerałów. Nawet najbardziej alergizujące produkty mają swoje odpowiedniki, natomiast w ostatecznych sytuacjach pozostaje też stosowanie suplementów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany