Obserwacja naturalnej wydzieliny z pochwy nie tylko pozwala ocenić płodność kobiety i zdiagnozować rozmaite infekcje intymne, ale także pomaga poznać własne ciało i jego potrzeby. W jaki sposób należy obserwować śluz?

Obserwacja śluzu jako naturalna metoda antykoncepcji została opracowana przez australijskiego lekarza Johna Billingsa i jego żonę w połowie XX wieku. Chociaż od tamtej pory pojawiło się wiele skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, to odkrycia Billingsów nadal dostarczają wielu ciekawych informacji na temat zdrowia kobiety oraz jej płodności.

Metody badania śluzu

Istnieje wiele sposobów obserwacji naturalnej wydzieliny z pochwy – ważne, żeby konsekwentnie trzymać się jednej metody. Do zbadania konsystencji i zabarwienia śluzu wystarczy biała chusteczka lub serwetka. Możesz przyłożyć ją do zewnętrznych okolic intymnych i ocenić wygląd śluzu, który się na niej zbierze. Innym sposobem, który może dostarczyć bardziej dokładnych informacji na temat etapu cyklu miesiączkowego oraz płodności kobiety, jest zabranie tzw. śluzu szyjkowego. W tym celu należy rozchylić wargi sromowe (można uklęknąć lub podnieść jedną nogę) i palcem wskazującym zebrać śluz znajdujący się w górze pochwy.

Jak zmienia się śluz w trakcie cyklu?

Wydzielina z pochwy ulega zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego, co pozwala na ustalenie czy kobieta jest w okresie płodnym. Gdy w organizmie kobiety występują dni niepłodne, śluzu praktycznie nie ma. Można wówczas odczuwać nawet objawy suchości pochwy. Im bliżej owulacji i im większy jest poziom estrogenów, tym bardziej zmienia się konsystencja śluzu. Staje się on przezroczysty, rozciągliwy, śliski i może kojarzyć się z białkiem kurzym. Z kolei bezpośrednio przed owulacją wydzielina z pochwy znowu ulega zmianie. Staje się gęsta, o białawym lub delikatnie żółtym odcieniu.

Kiedy śluz jest objawem choroby

Obserwacja śluzu pomaga także pomóc zdiagnozować rozmaite infekcje intymne. Wydzielina z pochwy straciła przezroczyste lub białawe zabarwienie, stała się grudkowata, gęsta i nieprzyjemnie pachnie? To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia grzybiczego, któremu zazwyczaj towarzyszy również świąd, ból i pieczenie pochwy. Nieprawidłowy śluz występuje także w przebiegu chorób bakteryjnych okolic intymnych, jest wówczas obfity, szarobiały, a jego zapach przywołuje skojarzenia z rybą. Masz takie objawy? Nie bagatelizuj ich, tylko natychmiast umów wizytę u ginekologa. Możesz też postarać się załagodzić te dolegliwości stosując dostępne bez recepty maści i inne preparaty o działaniu miejscowym (np. Clitrimazolum) lub stosować nasiadówki z rumianku. Nie lekceważ także upławów o ropnym lub zielonkawym zabarwieniu, ponieważ mogą one zwiastować groźną chlamydiozę wywoływaną przez Chlamydia trachomatis lub być objawem zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów infekcji intymnych i ich leczenia? Sprawdź informacje dostępne na stronie lactovaginal.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany