Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni są, obok lodówki oraz zlewozmywaka, kuchenki gazowe. Przy wyborze tego narzędzia napotykamy jednak szereg dylematów. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór modeli – płyty gazowe w formie regularnej, płyty gazowe do zabudowy, płyty indukcyjne oraz inne formy. Jak dobrać właściwy produkt, czym się kierować i wreszcie, jakie są zalety poszczególnych rozwiązań?

Specyfika płyty gazowej

Płyta gazowa stanowi wciąż jeszcze dominujące rozwiązanie w rodzimych gospodarstwach domowych. Czynnik grzewczy to, jak sama nazwa wskazuje, gaz, powodujący poprzez swoje spalanie wzrost temperatury. Wraz z postępem technicznym zmieniła się forma kuchenek gazowych. Niegdyś posiadały one palniki o mniejszej mocy, obecnie są to bardziej zaawansowane urządzenia, wykonane z dbałością o estetykę a nierzadko osadzone na eleganckich taflach ze szkła. Dostępne w sieci IKEA modele dzielimy na płyty gazowe nablatowe oraz płyty gazowe do zabudowy. Każde z rozwiązań ma inne walory i może być indywidualnie dopasowane do architektonicznej wizji, jaką przygotowaliśmy dla naszej kuchni.

Wady i zalety płyty gazowej

Wśród walorów płyty gazowej – które dodajmy, przeważają – można wymienić m.in. zróżnicowane koszty zakupu, użytkowania, ogólnodostępność odmiennych modeli, wygoda (można gotować nawet przy awarii instalacji elektrycznej). Pomimo, że sprawność energetyczna nie należy do najwyższych, to jednak obecnie konstruowane kuchenki gazowe pozwalają na o wiele więcej – popularne są m.in. egzemplarze wyposażone w dwuobiegowy piekarnik. Najważniejszym elementem pozostaje jednak płyta gazowa.

Płyta gazowa nablatowa vs. płyta gazowa wpuszczana w blat

Najtańsze płyty gazowe można kupić już za równowartość kilkuset złotych, jednak modele bardziej ekskluzywne mogą kosztować nawet do kilku tysięcy. Wiele zależy od naszych potrzeb. Najwięcej płyt gazowych cechuje kompaktowy rozmiar – nablatowe doskonale nadadzą się do mniejszych kuchni, bowiem ich szerokość zależy od ilości palników i na ogół nie przekracza 60 centymetrów. Warto zaznaczyć, że zarówno nablatowe, jak i wpuszczane płyty mogą przybierać kilka postaci. Najtańszym wariantem są emaliowane płyty gazowe przywodzące na myśl styl rustykalny, nieco droższym – płyty ze stali nierdzewnej (idealnie komponujące z wnętrzem industrialnym czy minimalistycznym) oraz przypominające ceramiczne płyty gazowe modele z hartowanego szkła. Ostatnie modele należą do kosztowniejszych, niemniej pozwalają uzyskać niezwykle schludny efekt w skandynawskim stylu, pozostają też najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Płyty gazowe wpuszczane w blat pozwalają na proste przygotowywanie potraw. Palniki we współczesnych modelach gwarantują komfort użytkowania – nie trzeba już zapałek, a kontrola nad temperaturą jest znacznie łatwiejsza niż dawniej. Solidna obudowa zapewnia bezpieczeństwo, toteż na kuchenkach tego typu można gotować zarówno w większych garnkach, jak i w woku.

Oczywiście, decydując się na wybór pomiędzy poszczególnymi płytami gazowymi warto wziąć pod uwagę również zaopatrzenie się w dodatkowe elementy wyposażenia. Szczególnie, jeżeli w naszym gospodarstwie domowym są dzieci. Jak wiadomo – palniki łatwo mogą powodować oparzenia. W takiej sytuacji po pierwsze warto wybrać wpuszczaną w blat płytę gazową, a po drugie – nabyć też stosowne osłony. Prócz tego dobrym pomysłem będzie zakup czujnika gazu, co pozwoli uchronić nas przed tragicznymi konsekwencjami rozszczelnienia rur i ulatniania się gazu. Zalecane jest też regularne sprawdzanie stanu instalacji.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany