Jeśli nie pieniądz papierowy, to co? Kiedyś zadawaliśmy sobie to pytanie z ogromnym zdziwieniem, ponieważ nie wyobrażano sobie niczego innego oprócz płacenia gotówką w sklepie, na poczcie, w kawiarni. Dzisiaj okazuje się, że często nawet nie trzeba mieć portfela, żeby móc uregulować rachunek. Jakie bezgotówkowe formy płatności są dostępne w naszym kraju?

Karta płatnicza i przelew

Według badania nt. korzystania z usług bankowych i płatności przez Polaków w 2016 roku, przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski, 63% płatności dokonywana jest gotówką, 33% kartami płatniczymi, a 4% przelewem. Warto podkreślić również, że aż ⅔ gospodarstw domowych płaci za energię przelewem bankowym. Zaczynamy więc doceniać fakt, że technologia daje nam tak dużo możliwości, by ułatwić sobie codzienne obowiązki.

Niezwykłym ułatwieniem, które pojawiło się w ostatnich latach jest bankowość mobilna. Klienci banków mają ciągły dostęp do swojego konta osobistego, a co więcej, mają możliwość zarządzania finansami, np. realizując przelewy pomiędzy swoimi rachunkami lub wysyłając środki na inne konto.

Jeżeli jednak jesteśmy w sklepie i sprzedawca zadaje nam pytanie o formę płatności, jakiej dokonujemy na miejscu, opcji mamy kilka. Bardzo popularnym sposobem jest oczywiście użycie karty płatniczej. Dzisiaj jednak nie trzeba już oddawać jej sprzedawcy, by ten mógł umieścić ją w terminalu. Dzięki technologii zbliżeniowej wystarczy samodzielnie zbliżyć kartę do czytnika i gotowe – płatność zaakceptowana. Należy jednak pamiętać, że w transakcjach przekraczających 50 zł wymagane jest podanie kodu PIN.

Płatność telefonem

Nadal nie jest aż tak powszechną formą płatności jak karty debetowe, mimo że nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Jako ciekawostkę warto również dodać, że Visa testuje nową metodę środka płatnicznego, jaką są okulary. Mają mieć one wbudowany protokół NFC (Near Field Communication), który pozwala na bezprzewodową wymianę danych. I choć akurat ta metoda płatności pewnie nie będzie jeszcze przez długi czas tak powszechna jak na przykład karta, warto wiedzieć, nad czym pracują specjaliści w trosce o nasz komfort życia. Można jednak w bankach postarać się o chip do płatności w formie breloczka lub naklejki na telefon.

Płatność Bitcoinami

Bitcoin jest cyfrową kryptowalutą, która została stworzona przez człowieka (bądź ludzi) o nieznanej tożsamości. Jako twórcę/twórców uznaje się kogoś kto w sieci posługuje się imieniem Satoshi Nakamoto. Bitcoin umożliwił płatności mobilne, które są łatwiejsze, niż kiedykolwiek. Jak działa? Wystarczy tylko wyświetlić kod QR w aplikacji portfela

Bitcoin, by druga osoba mogła go zeskanować. Cała transakcja przebiega bardzo szybko (i co ważne dla niektórych – anonimowo), czego dowodem jest fakt, że Bitcoiny mogą być przesyłane z jednego kontynentu na drugi nawet w kilkanaście minut.

Czy w Polsce można płacić w ten sposób za usługi? Istnieją lokale przyjmujące tę metodę płatności, jednak jest to nadal wartość marginalna. W internecie można także znaleźć mapę, na której znajdziemy miejsca na całym świecie akceptujące płatności w najpopularniejszej kryptowalucie. W samej Warszawie jest około 30 takich miejsc, a ciągle powstają kolejne, dlatego warto o tym wiedzieć.

Szybka kasa przez telefon

Skoro w dużym skrócie przedstawiliśmy już popularne metody płatności bezgotówkowej, warto również wspomnieć o tym, że przez telefon można nie tylko pieniądze przelewać, ale również je zdobyć. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie internetowej pożyczkodawcy (czasem wystarczy pobrać jego aplikację mobilną), wykonać kilka kroków i gotowe. O historiach tych, którzy skorzystali z takiej możliwości, przeczytasz tutaj: https://www.vivus.pl/moje-finanse/szybka-kasa/.

Jak działa taka szybka kasa na konto?

Nie trzeba wychodzić z domu i nosić ze sobą stosu dokumentów. Tak jak wspomnieliśmy, można zarejestrować się przez stronę internetową. Można również zrobić to przez telefon, dzwoniąc na infolinię do konsultanta. Następnym krokiem jest potwierdzenie danych poprzez przelanie symbolicznej kwoty (np. jednego grosza) na dane konto. Pieniądze mogą być na koncie nawet w 15 minut po otrzymaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu pożyczki. Tak właśnie działa szybka kasa online.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany