Istnieje wiele skutecznych sposobów na odchudzanie. Jednak diety mają za zadanie nie tylko umożliwiać utratę nadwagi – wiele z nich ma działanie prozdrowotne. Taka właśnie jest dieta ketogeniczna, którą można stosować jako alternatywę dla innych sposobów odżywiania. W jakich wypadkach jest szczególnie polecana i na czym właściwie polega? Zapraszamy do lektury.

Dieta ketogeniczna to metoda odżywiania, w której skład posiłków jest zupełnie inny niż w przypadku innych diet. Podstawę stanowią tutaj produkty tłuszczowe, ich ilość w posiłkach osiągać może aż 90 procent. Pozostałe składniki mogą być pochodzenia węglowodanowego oraz białkowego.

Dieta ketogeniczna może występować w różnych postaciach. W podstawowej formie opiera się ona o produkty o krótkołańcuchowych kwasach tłuszczowych (masłowym, propionowym i octowym). Kwasy te wpływają na procesy fizjologiczne w organizmie. Mają za zadanie m.in. wyrównywać poziom glukozy we krwi poprzez uwalnianie insuliny, powstrzymywać powstawanie złogów cholesterolu we krwi i w wątrobie, zapobiegać miażdżycy, chronić błonę śluzową jelit i okrężnicy, a także zwiększać produkcję limfocytów i przeciwciał.

Na czym polega skuteczność diety ketogenicznej i czy jest bezpieczna?

Na ogół głównym paliwem energetycznym dla organizmu ludzkiego są cukry proste i złożone, czyli węglowodany. Dieta ketogeniczna odwraca ten porządek. W pierwszych dniach organizm człowieka przestawia się na nowy sposób odżywiania, osoby stosujące kurację odnotowują poprawę samopoczucia oraz kondycji. Kolejne miesiące mogą jednak przynieść ze sobą zaparcia, utratę łaknienia, zwiększoną senność oraz pragnienie. Dietę ketogeniczną należy więc stosować przez ograniczony okres czasu i w porozumieniu z lekarzem. Istnieją jednak wyjątki – dieta ma bowiem zastosowanie przy leczeniu lekoopornej padaczki, a także wrodzonych problemach z prawidłową przemianą materii, w zespole Retta, chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, autyzmie, encefalopatii.

Dieta ketogeniczna

Dieta może zmniejszać ilość napadów padaczkowych dzięki wysokiej podaży tłuszczu. W jaki sposób? W wątrobie tworzą się wówczas ciała ketonowe, które następnie przedostają się do układu nerwowego, gdzie zamiast glukozy służą dostarczaniu neuronom energii. Poza tym ciała ketonowe mogą chronić neurony przed działaniem wolnych rodników. Osoby, u których wykryto choroby nerek, trzustki czy wątroby nie powinny korzystać z wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej diety. Nie poleca się jej także diabetykom. Tradycyjna dieta ketogenna może stanowić obciążenie dla organizmu, aczkolwiek bywa zalecana także jako element profilaktyki u pacjentów należących do grupy ryzyka w przypadku nowotworów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany