Zastanawialiście się kiedyś, o czym dzieci marzą najczęściej? Dla wielu osób odpowiedź może wydać się zaskakująca. – O czasie spędzonym wspólnie z rodzicami. We współczesnym, zabieganym świecie to właśnie twój czas jest zasobem najbardziej deficytowym i zarazem najbardziej cennym dla twojego dziecka.

Wiele ról, jakie pełnią dzisiaj rodzice oraz ciążących na nich obowiązków i zobowiązań powoduje, że coraz mniej czasu pozostaje na wspólne spędzanie chwile wraz z dziećmi i rodziną. Świadomość poważnych konsekwencji, jakie może nieść to ze sobą, ma większość rodziców. W tym pośpiechu i zabieganiu warto czasem zatrzymać się i spojrzeć z dystansem na codziennie dokonywane wybory oraz ich krótkoterminowe i długoterminowe skutki na przyszłość twoją, twoich dzieci i waszych wspólnych relacji.

Czego potrzebuje dziecko?

Wielu rodziców żali się, że chcieliby spędzać więcej czasu ze swym dzieckiem, ale nie pozwala im na to natłok obowiązków. Inni z kolei donoszą, że dziecięce zabawy po prostu ich nudzą, przez co nie dają dziecku całego siebie, a czas poświęcają mu tylko połowicznie. Postępowanie takie wywołuje u nich wyrzuty sumienia oraz poczucie, że nie są dobrymi rodzicami.

Tymczasem dziecko bardzo łatwo i szybko wyczuwa, że rodzic niechętnie poświęca mu swój czas lub robi to zajmując się jednocześnie wykonywaniem innych bądź to domowych, bądź zawodowych obowiązków. Dobrą wiadomością pozostaje fakt, że w rzeczywistości najistotniejsza jest nie ilość poświęcanego dziecku czasu, ale jego jakość. Wiadomym jest, że każda pracująca mama i każdy pracujący tata nie mogą spędzać ze swymi dziećmi tyle czasu, ile by chcieli. Oprócz pracy zawodowej czeka na nich przecież jeszcze wiele obowiązków domowych.

Dziecko potrzebuje naszej obecności, uwagi i akceptacji. Dzięki temu dajemy mu poczucie bezpieczeństwa, budujemy pozytywną relację opartą na wzajemnym zaufaniu, poznajemy potencjał dziecka i pomagamy mu w kształtowaniu wysokiej samooceny.

Najważniejsze jest, by poświęcając czas dziecku, być z nim od początku do końca, całym sobą i wyłącznie dla niego. Nawet jeśli w ten sposób spędzisz z nim pół godziny, będzie to bardziej efektywne i lepsze dla jego rozwoju, samopoczucia oraz budowania wzajemnych relacji, niż kilka godzin, podczas których myślami będziesz gdzie indziej.

Jak spędzać czas z dzieckiem

To, ile czasu będziesz spędzać razem z dzieckiem i w jaki sposób, jest indywidualną sprawą zależną od waszych charakterów, upodobań i cech osobowych. Niekiedy będzie to aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, innymi razem wspólna zabawa klockami, a jeszcze innym gra w planszówki. Świetnym pomysłem jest też zaangażowanie dziecka w różne prace domowe, które wykonywać będzie wraz z rodzicem. Wspólne pieczenie babeczek, sprzątanie ogródka, czy nawet robienie wiosennych porządków może okazać się świetną zabawą. Poniżej prezentujemy inne propozycje wspólnego spędzania czasu rodzica z dzieckiem. W niektórych z nich warto wykorzystać dostępne na rynku produkty dla dzieci, (do nabycia w dobrych sklepach dziecięcych, np. E-babystuff.pl akcesoria dla niemowląt), w innych opierać się na własnej inwencji.

 1. Wspólne wymyślanie bajek i historii.
 2. Gry planszowe.
 3. Wspólne budowanie z klocków lub układanie puzzli.
 4. Gra w piłkę nożną.
 5. Wspólne robienie wypieków lub gotowanie.
 6. Zajęcia na basenie.
 7. Wycieczka rowerowa.
 8. Zabawa w ogrodnika – sadzenie kwiatów w ogrodzie lub donicach.
 9. Pierwsze eksperymenty chemicznie z ogólnie dostępnych produktów.
 10. Masaż plecków i stóp maluszka.
 11. Rysowanie palcem na plecach dziecka kształtów i ich odgadywanie.
 12. Gra w badmintona.
 13. Gra w siatkówkę lub koszykówkę.
 14. Wspólny spacer.

Konkluzja

Niektórzy rodzice, w trosce o to, by zapewnić dzieciom wszystko, co najlepsze, zasypują je niezliczoną ilością prezentów i zabawek. Tymczasem najważniejszy z punku widzenia dziecka jest czas rodzica. Na wspólne chwile spędzone razem z mamą i tatą, dzieci czekają z niecierpliwością. Dlatego tak bardzo kochają rodzinne wyjazdy i weekendy, kiedy to mogą mieć rodziców tylko dla siebie. Atrakcyjne, bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka zabawki nie powinny zastępować wspólnych chwil, ale stanowić miły do nich dodatek.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany