Nawet 40% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności odpowiadające równowartości trzykrotności miesięcznych dochodów. I ty posiadasz finansową nadwyżkę? Sprawdź, co zrobić z pieniędzmi, by na ciebie „pracowały”.

Coraz więcej Polaków decyduje się odkładanie gotówki. I słusznie, ponieważ zbudowana poduszka finansowa zabezpieczyć się w przyszłości w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Sprawą oczywistą jest, że na początku kwota oszczędności nie jest duża. Jednak w miarę odkładania pieniędzy, będzie się powiększać – szczególnie, jeśli środki zostaną ulokowane w odpowiedni sposób.

Pomyśl o koncie oszczędnościowym

Konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają gromadzić kapitał. Tego typu rachunki umożliwiają bowiem odkładanie dowolnych kwot, niekoniecznie trzycyfrowych czy czterocyfrowych.

Wybierając konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na wielość możliwości (przykład: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych). Dlatego istotne jest przeanalizowanie dostępnych rozwiązań – tak, by założyć rachunek oszczędnościowy idealnie wpisujący się w finansowe oczekiwania.

  • Oprocentowanie jak na lokacie

Chociaż konta oszczędnościowe charakteryzują się dość niskim oprocentowaniem, wśród dostępnych ofert można znaleźć kilka wyjątków. Doskonałym tego przykładem jest m.in. konto ZOŚKA Pro (Idea Bank). Oferuje oprocentowanie do 2,25% w skali roku oraz dzienną kapitalizację odsetek, co pozwala osiągnąć nieco wyższe zyski niż w przypadku miesięcznej kapitalizacji odsetek (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).

  • Oszczędzanie długofalowe

Jeśli interesuje cię oszczędzanie długofalowe, tj. chcesz gromadzić środki z myślą o emeryturze, pomyśl o założeniu rachunku IKE. Jego przewagą nad standardowym kontem oszczędnościowym jest brak podatku od zysków kapitałowych (po spełnieniu określonych warunków), dzięki czemu można zaoszczędzić 18 proc.

Wybierając IKE, zwróć uwagę na oprocentowanie. Wybierając rachunek z oferty Idea Banku, możesz zyskać nawet do 3% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/rachunek-ike).

A może lokaty?

Alternatywą dla kont oszczędnościowych są z reguły lokaty. Nieco wyżej oprocentowane, pozwalają sporo zyskać – szczególnie w perspektywie długoterminowej. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie dobre na początek swojej przygody z oszczędzaniem – jeśli wysokość kapitału nie jest duża. Jak pokazują dostępne oferty, minimalna wysokość depozytu wynosi 500-1000 zł.

Wybierając lokatę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko oprocentowanie czy wysokość minimalnego depozytu. Istotną rolę odgrywają dodatkowe warunki do spełnienia – w wielu przypadkach koniecznością jest założenie rachunku bankowego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany