Nauka jazdy na rowerze to szczególnie ważne wydarzenie w życiu dziecka. W pewnym wieku stanowi ono o dojrzałości, jest przedmiotem dumy i wzbudza określone emocje. Żeby pomóc dziecku w satysfakcjonującym przejściu tego etapu rozwoju, warto starannie dobrać pierwszy rowerek. Nauka ta stanowi bowiem pewien cenny rytuał, towarzyszący ludzkości od pokoleń.

Warto dać dziecku szeroki wybór, ponieważ stosunek emocjonalny dziecka do zabawek potrafi wzbudzać ogromną ochotę do interakcji i podobnie powinno być również w przypadku jazdy na rowerze.

Jeżeli ulubionym kolorem naszej pociechy jest niebieski, a na widok roweru w tym kolorze dziecko jest wyraźnie pobudzone, to kupując mu ten model znacznie zwiększamy jego szansę na szybkie opanowanie wszystkich rowerowych umiejętności. Do wyboru pozostają różne sklepy rowerowe – online i stacjonarne, polskie i zagraniczne.

Czym charakteryzują się rowery dziecięce?

Pierwszą przygodę na dwóch kółkach można przeżyć na rowerku biegowym. Tego typu pojazdy pozwalają poruszać się poprzez odpychanie się nogami od podłoża, mając z nim cały czas kontakt.

Pozwala to dziecku oswoić się z nową sytuacją i nabrać pewności siebie, niezbędnej do tego by przesiąść się na bardziej zaawansowane rowery, takie jak choćby te piękne rowery stylowe: http://www.rowerzysta.pl/rowery-stylowe.html. Prawidłowe utrzymywanie kontroli nad kierownicą i zachowywanie odpowiedniej, rowerowej postawy, to rzeczy które przyjdą z czasem.

Kolejnym krokiem są rowerki z 3 lub 4 kółkami, przez jednych bardzo chwalone, a przez niektórych krytykowane. Ciekawym rozwiązaniem, mogącym pogodzić obie strony sporu są rowery Merida, które posiadają przydatną opcję – odkręcane boczne kółka. Trening z ich udziałem można odbywać do momentu, gdy dziecko nabierze wystarczających umiejętności, by było gotowe zrezygnować z tej pomocy.

Uchwyt dla rodzica

Przydatnym akcesorium jest także uchwyt dla rodzica, pozwalający wspomagać utrzymywanie przez dziecko równowagi bez konieczności przyczepiania patyka do bagażnika, jak to bywało w poprzednich pokoleniach. Wybierając rower, należy wziąć pod uwagę odpowiedni dla dziecka rozmiar.

Nauka jazdy musi odbywać się w komfortowych warunkach, tak więc zbyt duży rower nie sprawdzi się w tej sytuacji. Nie należy obawiać się, że dziecko szybko wyrośnie z danego egzemplarza, ponieważ zawsze można przy takiej ewentualności podwyższyć siodełko.

Kiedyś każdy miał rower ROMET dziś są rowerki biegowe

Dla tradycjonalistów, ważną pozycją będzie rower Romet – prawdziwy klasyk w polskich domach! Wiele osób z różnych pokoleń uczyło się jazdy właśnie na rowerze tej firmy, co wzbudza w nich z pewnością sentymentalne emocje. Dziś też można je kupić bez problemu, choćby pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery_romet.html.

Obecnie, dla najmłodszych adeptów kolarstwa, polecane są rowerki biegowe z 12 – calowym kołem. Dzieciom o wzroście nieco ponad 1 m najczęściej proponuje się modele z 16 – calowymi kołami. Kolejnym etapem są 24 cale, które występują jako ostatni krok przed dorosłością.

Jak kupić pierwszy rower online?

Sklepy rowerowe online najczęściej posiadają zespoły fachowców, udzielających niezbędnych informacji telefonicznie lub za pośrednictwem chatu umieszczonego na stronie internetowej. Konsultacja z nimi pomaga wybrać rower tak samo skutecznie, jak przy wykonaniu klasycznej „przymiarki” w sklepie stacjonarnym. Na witrynach produktów często są również umieszczane tabele rozmiarów, podobnie jak to jest w przypadku odzieży.

W razie przypadkowego dobrania zbyt małego lub zbyt dużego roweru, zawsze można jednak odesłać go z powrotem i zmienić jedynie rozmiar. Podczas dokonywania zakupów, warto zwrócić uwagę również na dostępne akcesoria ochronne.

Należy pamiętać o tym, że dziecko dopiero się uczy i potrzebuje wysokiego poziomu bezpieczeństwa, który pomoże zapewnić odpowiednio dobrany kask. Cennym udogodnieniem są także właściwie zabezpieczone rączki (uchwyty) na kierownicy, dające wysoką kontrolę nad rowerem.

Najcenniejszym natomiast atutem, jaki można przekazać dzieciom podczas nauki jazdy na rowerze jest cierpliwość, brak stresu i entuzjazm. Każdy człowiek, który przypomni sobie, jak odbywał lekcje jazdy na rowerze, będzie pamiętał coś innego. Zawsze jednak lepsze wspomnienia mają ci, którzy mogli na oczach rodzica stopniowo poczynić niezbędne do prawidłowej jazdy postępy, uzyskać wsparcie i cieszyć się z nowo nabytej umiejętności.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany