Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem w dobie ogólnodostępności najnowocześniejszych rozwiązań IT jest dużo łatwiejsza niż dawniej. Istotnym jest jednak, by z konkretnych aplikacji oraz urządzeń korzystać z rozsądkiem – żaden gadżet nie jest w stanie zastąpić troski i miłości rodziców. Jednakże niektóre z nich mogą odciążyć z nadmiaru obowiązków. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje, których część jest już dostępna na rynku.

Pierwszym pomysłem realizującym zamysł niemowlę a technologia były elektroniczne nianie. Obecnie rynek proponuje daleko bardziej rozwinięte rozwiązania, takie jak inteligentne pieluchy. Smart Diper, bo taką nazwę nosi urządzenie, nawiązuje połączenie z aplikacją do smarfona. Nie pomaga jednak w zmianie pieluszki, a monitoruje stan zdrowia dziecka, wskazując wszelkie anomalie wynikające z kompleksowej analizy moczu czy kału. Dodatkowo informacje są przechowywane w archiwum, a ryzyko infekcji sygnalizowane jest specjalnym alarmem.

Karmienie także można sobie ułatwić przy pomocy najnowszych osiągnięć technologii. Dzięki butelce Baby Gigl można uregulować zarówno ilość, jak i częstotliwość podawanego pokarmu. Aplikacja monitoruje zarówno ilość, jak i tempo spożywania przez niemowlę, historia karmień jest przechowywana w archiwum, a dodatkowo sygnalizatory pozwalają osiągnąć optymalną pozycję butelki, by dziecko nie połykało powietrza. Złe ustawienie może zaowocować przecież kolką, która przez pierwsze 4 miesiące życia daje się we znaki nie tylko niemowlętom, ale też ich rodziców. Szczęśliwie również ten problem da się rozwiązać przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Szumisie to specjalne, emitujące specyficzne dźwięki pluszaki czy poduszki. Uspokajają niemowlę przy pomocy dźwięków przypominających te z okresu życia płodowego.

Kolejna interesująca pozycja w katalogu najnowocześniejszych przykładów definiujących stosunek niemowlę a technologia pozostaje interaktywne jednoczęściowe ubranko. Ma ono za zadanie monitorować funkcje życiowe (jak oddychanie, ruchy ciała), ale i zachowanie noworodka podczas snu. Odbywa się to przy pomocy specjalnych czujników wszytych w materiał, a konkretniej w plastikową wstawkę nie stykającą się ze skórą dziecka. Wszystkie zebrane informacje są przesyłane do aplikacji zainstalowanej w smartfonie opiekunów przy pomocy Bluetooth. Urządzenie ma ułatwiać opiekę nad śpiącym maluchem, jego regularne karmienie w nocy a dodatkowo może pełnić funkcję elektronicznej niani transmitując dźwięk.

niemowle a technologia

Podobne funkcje posiada bardziej kompaktowy model urządzenia – „inteligentna skarpetka” czyli nakładka na stopę Owlet Baby Monitor. Mierzy ona puls niemowlaka, a także sprawdza stężenie tlenu we krwi i wyłapuje ewentualne nieprawidłowości, a następnie przesyła je na aplikację na urządzeniu mobilnym.

Jak nietrudno zauważyć, bezpieczeństwo dziecka oraz komfort rodziców stały się priorytetem również na rynku IT. Wynalazki szybciej przechodzą fazę testową, a ich dostępność staje się dużo większa. Dzięki temu opieka nad maluchem może być dużo prostszym zadaniem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany