Co kilka lat stajemy przed wyborem nowego telewizora, rzadko kiedy bowiem opłaca się kierować zepsuty do naprawy. Producenci mamią nas różnymi gadżetami i rewolucyjnymi nowościami. Wśród zalewu nowinek czasem trudno ocenić, co jest warte uwagi, a co jedynie zmyślnym chwytem marketingowym. Na co więc zwracać uwagę przy kupnie nowego TV? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

O opłacalności nowych technologii decyduje nie ich innowacyjność, ale to, czy będziemy w stanie je spożytkować. Co z tego, że posiadamy technologię 3D w swoim TV, jeśli nie posiadamy filmów nadających się do odtwarzania w tej technologii. Podobnie ma się rzecz z funkcjami, z których nie korzystamy na co dzień, np. DLNA, które w niektórych telewizorach działają dobrze, w innych przez brak niektórych kodeków, nie sprawdzają się wcale.

4k? A na co to komu?

Słowa nieco na wyrost, ale nie do końca. Chociaż specjaliści RTV już wychwalają standard 8k, w Polsce wciąż 4k jest novum, przynajmniej jeśli chodzi o źródła tego typu sygnału. Jeśli chodzi o sygnał telewizyjny to standardem jest wciąż FullHD. Tak naprawdę, by rozkoszować się tą rozdzielczością musimy zakupić film na Blu-Ray, oczywiście wcześniej inwestując w stosowny odtwarzacz. Inwestycją też będzie zakup dostępu do VOD – np. Netflixa lub jemu podobnych.

Podobnie z konsolami. Wersje podstawowe Xbox One czy Playstation 4 również nie obsługują wyższych niż Full HD rozdzielczości, dopiero niedawno pojawiły się Playstation 4 Pro, a premiera XboX One S pojawi się dopiero wkrótce, a ceny nie będą należały do niskich, nie mówiąc już o dedykowanych grach.

HDR

Technologia HDR zapowiada się niezwykle interesująco. Szerszy zakres barw, znacznie lepszy kontrast – to z pewnością odmieni oblicze rozrywki przed TV. Jest to jednak śpiew przyszłości, nma materiały obsługujące nowe standardy przyjdzie nam czekać jeszcze długo. Co prawda, nowe konsole są gotowe na HDR, ale nic poza tym, nie licząc szumnych zapowiedzi. Lepiej poczekać.

Smart TV

Oczywiście w żaden sposób Smart TV nie możemy uznać za nowość na polskim rynku, ale prawdą jest też, że funkcja ta była rozwijana dosyć powoli – przynajmniej jeśli brać pod uwagi szumne zapowiedzi producentów. Jak wygląda Smart TV w 2017 roku? Na pewno nie jest funkcją rewolucyjną, ale dzięki zastosowaniu wydajniejszych procesorów i lepiej zoptymalizowanych systemów, można powiedzieć, że to dosyć przydatna funkcja, umożliwiająca korzystanie z zasobów internetu w sposób bardzo wygodny. Dowodem na atrakcyjność tej funkcji jest pojawienie się na rynku Smart TV Boxów. Ale o wiele lepiej kupić od razu telewizor z tą funkcją, jak łatwo sprawdzić Smart TV w Euro, wybór dostępnych modeli jest całkiem szeroki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany