Dolegliwości odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa są bardzo częstą skargą, niezależnie od płci i wieku. Do przyczyn bólu krzyża zaliczamy najczęściej przeciążenia związane z nadmiernym wysiłkiem, przemieszczenia krążków międzykręgowych (dysków), zwyrodnienia kręgosłupa oraz wady postawy. O ile objawy po kilku dniach same ustępują i nie towarzyszą im inne nieprawidłowości, można odstąpić od diagnostyki i wprowadzania skomplikowanych metod leczenia. W pewnych przypadkach, ból kręgosłupa jest jednak oznaką poważnej choroby np. zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zakażenia, zapalenia nerek, tętniaka aorty brzusznej lub innych nieprawidłowości w obrębie narządów jamy brzusznej. Zwykle w takich sytuacjach ból pleców nie jest jedynym objawem. Wówczas konsultacje medyczne są nie tylko wskazane, ale nawet konieczne.

Jak zapobiegać bólom krzyża?

Wnioskując po tym, ile ludzi cierpi na dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa, nie jest to takie proste. Można jednak znacznie obniżyć ryzyko, regularnie wykonując aktywność fizyczną i wzmacniając mięśnie stabilizujące kręgosłup i miednicę. Dobrym pomysłem będą spacery i pływanie. Nie należy przeciążać organizmu wykonując ciężkie ćwiczenia siłowe. Częstym błędem jest podnoszenie przedmiotów z podłoża w pozycji stojącej na prostych nogach. Znacznie bezpieczniej jest kucnąć i dźwignąć ciężar obciążając kończyny dolne, a nie odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. U osób otyłych, zbawienna nie tylko dla kręgosłupa, może okazać się utrata zbędnych kilogramów. Należy nosić wygodne obuwie i stosować ubiór odpowiedni do pogody, aby nie narażać pleców na przewianie. Około 1/4 doby spędza się w łóżku, warto zadbać więc o wygodny, średnio twardy materac.

Zabiegi z zakresu fizjoterapii

Jedną z podstawowych metod leczenia zachowawczego jest kinezyterapia czyli gimnastyka lecznicza. Program ćwiczeń powinien być dobrany indywidualnie, przez lekarza lub fizjoterapeutę. W rozluźnianiu mięśni i więzadeł niezastąpione będą zabiegi z zakresu fizykoterapii, czyli oddziaływania bodźcami fizycznymi. Zaliczamy do nich m.in. ultradźwięki, diatermię, przezskórną stymulację nerwów, lasery i krioterapię. W zwalczaniu bólu krzyża zastosowanie znajduje również terapia manualna. Najlepsze efekty daje połączenie wszystkich wymienionych wyżej metod.

Doraźne leczenie bólu

Zimne okłady mogą złagodzić ból i zniwelować ewentualny obrzęk. Podobnie zadziałają żele z substancją przeciwzapalną i przeciwbólową (np. Voltaren Emulgel lub Diclofenacum Fastum). Medykamenty można również przyjąć w postaci doustnej. W każdej aptece znajdziemy paracetamol lub leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Jeżeli preparaty dostępne bez recepty nie są wystarczające, lekarz może przepisać silniejsze środki np. z grupy opioidów. W ostrym bólu ulgę przynieść może wspomniana wcześniej terapia manualna. Czasami lekarz decyduje się na zastosowanie tzw. blokady. Jest to zastrzyk podawany bezpośrednio w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajduje się źródło bólu. W takiej iniekcji stosuje się substancje z grupy GKS (glikokortykosteroidów) o działaniu przeciwzapalnym.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany