Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych jest szybie i całkowicie bezbolesne. Aby nie podrażniać oczu, należy pamiętać o higienie i kilku zasadach, które pomogą w codziennym używaniu szkieł kontaktowych.

Zakładanie soczewek pierwszy raz

Wygodną i najpopularniejszą formą korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. Jak zakładać je po raz pierwszy, wyjaśni lekarz w gabinecie okulistycznym. Wkładanie szkieł kontaktowych ułatwi delikatne rozchylenie powiek i skierowanie wzroku ku górze. Soczewkę nakłada się na opuszkę palca i powoli zbliża do oka. Soczewki nie mogą wpaść za oko i mało prawdopodobne, aby wypadły w czasie noszenia.

Soczewki kontaktowe – praktyczne porady dla początkujących

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne zaleca się zakładać przed wykonaniem makijażu. Uniknie się wtedy możliwości dostania się do oka resztek pudru, cieni do powiek czy innych sypkich kosmetyków. W czasie aplikacji soczewki palec nie może dotykać gałki ocznej. Szkła kontaktowe mają bowiem taką konstrukcję, że po zetknięciu z okiem, automatycznie przemieszczają się na odpowiednie miejsce. Przy zakładaniu, zdejmowaniu czy pielęgnacji soczewek należy mieć zawsze czyste dłonie, umyte najlepiej mydłem lub płynem antybakteryjnym. Dzięki temu uniknie się podrażnień oka, które mogą wywołać resztki zanieczyszczeń na dłoniach, np. kurz. Wyjmując produkt z opakowania, trzeba zwrócić uwagę na jego kształt – powinien być półkolisty

Zdarza się, że soczewki kontaktowe dobiera się indywidualnie do oczu, bo w obu ma się inne nasilenie wady. Zakładając szkła należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie pomylić prawego z lewym. Po umieszczeniu soczewki w oku wystarczy kilka razy mrugnąć lub na chwile zamknąć powieki, aby szkło naturalnie umiejscowiło się w centralnej części oka.

Zdejmowanie soczewek

Zdejmowanie soczewek kontaktowych ułatwiają krople nawilżające do oczu. Należy stanąć w miarę możliwości dobrze naświetlonym miejscu, rozsunąć powieki i chwycić produkt w oba palce. Po wyjęciu szkieł z oczu nie należy myć ich zwykłą wodą. Służy do tego specjalny dezynfekujący płyn do soczewek, który stosuje się do pielęgnacji soczewek kontaktowych miesięcznych lub tygodniowych. Jednodniowe szkła po wyjęciu z oka, po prostu wyrzuca się do kosza. Przed zamknięciem pojemnika na soczewki należy się upewnić, że obie są całe zanurzone w płynie – co zapobiegnie ich wysychaniu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany