Mango – nieco tajemniczy i z pewnością niedoceniany owoc z jedną pestką, czasem mylony z awokado. Jak go obierać, kroić i jeść i dlaczego w ogóle warto to robić? Poznajcie niezwykłe właściwości mango.

Mango, jak każdy owoc, przed zjedzeniem trzeba umyć w letniej wodzie. Skóra mango nie nadaje się do jedzenia, a jej usunięcie nierzadko bywa kłopotliwe. Szczególnym problemem jest miękka skórka, twardą można usunąć małym nożykiem do warzyw lub obieraczką. W przypadku miękkiego owocu rozwiązaniem jest przekrojenie mango na pół i usunięcie pestki. Następnie kroimy obie połówki wewnątrz skórki wzdłuż i w poprzek uzyskując równomierną kratkę. Ostatnim krokiem jest wypchnięcie owocu ze skórki i odkrojenie powstałych w ten sposób kostek owocu. Można je po prostu zjeść jako samodzielną przekąskę lub użyć do sałatek, deserów, jako dekorację do lodów i tortów. Mango świetnie sprawdza się także jako składnik koktajli. To prawdziwy naturalny zastrzyk energii.

Mało kto wie, że mango jest naturalnym afrodyzjakiem, a jego spożywanie nie tylko podnosi poziom libido, ale i znacznie poprawia jakość życia seksualnego, szczególnie zdolność do przeżywania orgazmów. Wszystko to za sprawą dużej zawartości cynku, który w formie suplementu diety można kupić w sklepie ekamiedica24.pl

Mango dla przyjemności, ale i dla zdrowia. Duża ilość błonnika i mała zawartość cukru to idealny zestaw dla osób, które chcą się rozprawić z nadmiarem kilogramów. Błonnik reguluje procesy trawienne, przyspiesza metabolizm, oraz dba o prawidłową mikroflorę jelit. Mała zawartość cukru i duża zawartość pektyn to z kolei idealna kompozycja dla osób, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi. Pektyny w naturalny sposób regulują ten poziom. Mango jest jednym z niewielu owoców polecanych cukrzykom.

Duża ilość witamin i minerałów zawarta w mango to gwarancja zdrowia i urody. Witaminy A i E dbają o prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci. Witamina C naturalnie przyspiesza procesy regeneracyjne i dba o stan naszych żył, witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Jednak jest pewien haczyk – osoby borykające się z zakrzepicą żył i przyjmujące lek zawierający warfarynę nie powinny sięgać po mango, gdyż owoc ten wchodzi w interakcję z lekiem.

Mango nie jest owocem, który sam w sobie może wywołać alergię, jednak potrafi być przyczyną tzw. alergii krzyżowej, tzn. spożywanie mango w okresie pylenia drzew może skutkować reakcją alergiczną w postaci wysypki lub kataru siennego. Co ciekawe, reakcja na pyłki nie wystąpi, jeśli nie będziemy jeść mango. Jest to bardzo rzadki i trudny do zdiagnozowania rodzaj alergii, jednak warto wiedzieć, że i takie się zdarzają.

Więcej na temat tajemnic mango można przeczytać na portalu naturapluszdrowie.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany