Modne od jakiegoś czasu hasło post-turystyka przewija się coraz częściej w dyskusjach nawet wśród „przeciętnych” turystów niezagłębiających się na co dzień w teoretyczne rozważania o kulturowym znaczeniu podróżowania w dzisiejszych czasach. Co zatem oznacza to wyrażenie?

Z czym to się je?

Post-turystyka zwana jest inaczej turystyką zrównoważoną. Oznacza to, że dzisiejszy podróżnik jest bardziej świadomy nie tylko tego, co jemu da odwiedzenie konkretnego miejsca, ale również ma na uwadze, że jego obecność, może mieć konsekwencje dla odwiedzanych miejsc i ich mieszkańców. Taki turysta podróżuje, nie szkodząc, potrafi zanalizować, jak zachować się w danym miejscu, co mu wolno, a czego nie. Ważne jest tutaj oderwanie się od tłumu, świadomość, że nawet w najbardziej zatłoczonym obiekcie trzeba zachować trzeźwość i być świadomym, że niekoniecznie właściwym jest to, co robi cała grupa wycieczkowa. Niektóre miejsca na świcie są niezwykle wymagające dla turystów i w nich post-turystyka jest szczególnie pożądana. Przykładem takiego miejsca jest Singapur.

Wyzwanie dla turysty

Odpowiedzialne podróżowanie ma w tym malutkim azjatyckim państwie szczególnie istotne zastosowanie. Kraj ten posiada niezwykle surowe prawo i już niejeden turysta przekonał się na własnej skórze, że nikomu nie zostanie przepuszczone naruszenie go. Mandaty i to bardzo wysokie można dostać za plucie, śmiecenie na ulicy, czy niespłukanie wody w toalecie. Karana jest nawet sprzedaż gumy do żucia, co skutkuje mandatem wysokości 1000 dolarów! Już to daje nam wyobrażenie, jakie mogą być konsekwencje poważnych przestępstw – chłosta za wandalizm, czy włamanie, kara śmierci za handel narkotykami. Przed wyjazdem naprawdę dobrze jest się zorientować dokładnie jakie przepisy tam obowiązują, aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności.

Jednakże to wszystko nie powinno odstraszać od odwiedzin Singapuru! Miasto to jest jak najbardziej przyjazna turystom, wszak nie ma tam praktycznie przestępczości, mieszkańcy są niezwykle grzeczni i pomocni – już zwykła przejażdżka metrem uświadomi nas o tym.

W tym miejscu stawiamy przede wszystkim na turystykę miejską – wizytówką tego jednego z najbogatszych państw na świecie jest panorama z wieżowcami. Znajdziemy jednak również zabytki z czasów kolonialnych, neogotycką katedrę św. Andrzeja, czy ratusz. Innym symbolem, rozpoznawalnym na całym świecie jest pomnik Merliona, to fantastyczna postać pół lwa, pół ryby. Mimo miejskiego klimatu nie zabraknie i wrażeń przyrodniczych. Singapur słynie ze swoich ogrodów botanicznych, gdzie jest możliwość nawet urządzenia pikniku. Poza tym do dyspozycji turystów jest muzeum motyli bądź krokodylarium z niemal dwoma tysiącami gadów tego gatunku.

Dla preferujących inną formą rozrywki strzałem w dziesiątkę mogą być galerie handlowe. Spacer po tych miejscach to niemalże zwyczaj wśród miejscowych, co ma związek również z tym, że oferują one klimatyzację, będącą wybawieniem przed upałami.

Jeśli chcesz sprawdzić się jako post-turysta i nie boisz się wyzwań, nowa wyszukiwarka Flyhacks szybko pokaże ci połączenia z tym urokliwym i oryginalnym azjatyckim państwem-miastem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany