Skazę białkową występującą u dzieci i niemowląt zaliczamy do tzw. alergii na białka. Chorujące dziecko nie może spożywać produktów z mlekiem lub jego przetworów, a w niektórych przypadkach także mięsa wołowego i wieprzowego.

Skaza białkowa najczęściej diagnozowana jest u małych dzieci – do drugiego roku życia. Zdecydowanie częściej dotyka wcześniaki i dzieci obciążone genetycznie. Jej objawy najłatwiej jest zauważyć na twarzy dziecka, a szczególnie na policzkach, rączkach i szyi. Mają one postać czerwonych krostek.

Czy skaza białkowa mija?

Badania statystyczne jasno pokazują, że w większości przypadków leczona skaza białkowa mija około 3-4 roku życia. Skazę najczęściej wywołują produkty mleczne, jaja, orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki, soja i zboża.

Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia skazy białkowej u niemowlęcia?

Rodzice, którzy sami są alergikami mogą podejrzewać, że ich dziecko również będzie miało alergię – np. skazę białkową. W takim przypadku warto ograniczyć spożywanie produktów alergizujących już w ciąży oraz potem w trakcie karmienia piersią.

Jak zwalczyć nieprzyjemne objawy skórne związane ze skazą białkową?

Jedynym skutecznym sposobem łagodzenia zmian skórnych jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji, na przykład produktów marki Latopic, o których można przeczytać na stronie internetowej www.latopic.pl. Tego typu kosmetyki, czyli zarówno żele do mycia ciała, jak i balsamy nawilżające czy kremy do twarzy, posiadają delikatne substancje myjące, nawilżające i odżywcze. Są w pełni bezpieczne dla skóry z AZS, ponieważ nie uczulają, a wręcz łagodzą podrażnienia skóry i pomagają przywrócić naskórkowi odpowiedni, zdrowy stan. Zawierają składniki łagodzące świąd, likwidujące nadmierne przesuszenie skóry oraz łagodzące stany zapalne i przyspieszające regenerację naskórka. Poprawiają komfort, przez co dziecko ogranicza drapanie skóry, co również przekłada się na zdecydowanie szybsze wyleczenie problemu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany