Dbanie o optymalny rozwój niemowlaka to zadanie odpowiedzialne. Wymaga kompleksowych działań, obejmujących na początkowym etapie proste i częste interakcje oraz naukę poprzez zabawę. Częste dotykanie, masowanie czy głaskanie pozwala zbudować z dzieckiem więź, korzystnie wpływa na jego postrzeganie świata oraz przygotowuje do nabywania kolejnych umiejętności – czy to intelektualnych czy ruchowych. Niemowlę dobrze reaguje na rutynowe czynności. Taką regularność doznań i korzystny wpływ na rozwój pamięci mają zabawy paluszkowe. Dobrze jest poznać wszystkie korzyści płynące z tego typu interakcji z niemowlakiem.

Zabawy paluszkowe to forma znana od wielu lat. Pozwalają poprzez zabawę przekazywać pozytywne bodźce, stymulować rozwój pamięci. Przede wszystkim jednak są momentem dla rodziców, aby nawiązać z niemowlakiem nić porozumienia. Doskonale sprawdzają się podczas zabaw paluszkowych klasyczne już rymowanki – wierszyki te wielu rodziców zna ze swojego dzieciństwa. „Dziobała kokoszka”, „Sroczka”, „Idzie rak” – takie właśnie nieskomplikowane zabawy pozwalają wyrobić w dziecku nawyk regularności, ale też rozwijać jego świadomość własnego ciała oraz odrębności od otoczenia.

Emocjonalne potrzeby malucha także są zaspokajane podczas takich zabaw. Warto pamiętać, że fizyczny kontakt jest kluczowy nie tylko podczas pierwszych miesięcy, ale też w kolejnych latach. Budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Co więcej dzieci, którym na początkowych etapach rozwoju okazuje się więcej czułości mają większe szanse na bycie optymistycznie nastawionymi do życia dorosłymi.

zabawy paluszkowe

Zabawy paluszkowe mogą wychodzić poza narzucony schemat. Ich modyfikowanie, dopasowywanie do potrzeb chwili, zamiana ról z dzieckiem pozwalają skutecznie rozwijać kreatywność. Bardzo istotnym czynnikiem jest też fakt, iż rozwijane są zdolności manualne dziecka. Dzięki temu może ono w późniejszym okresie szybciej robić postępy podczas nauki rysowania, pisania, budowania z klocków. Zabawy paluszkowe to doskonałe rozwiązanie nawet w przypadku najmłodszych dzieci. Korzystnie oddziałują na zdolność komunikowania, ale też pozwalają szybciej się zrelaksować maluchowi. Kluczowym czynnikiem pozostaje to, by podczas zabaw tworzyć radosną atmosferę. Początkowo nie należy dostarczać zbyt wielu bodźców, jednak z czasem warto pokusić się o urozmaicenie – wykorzystać kolorowe malunki na ciele, nowe rekwizyty, inne rymowanki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany